28 Mayıs seçimlerinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP)’de değişim polemiği gündemdekini yerini korumaya devam ederken CHP Grup Başkanı Özgür Özel bugün Genel Başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Özel’in ardından CHP eski Parti Meclisi (PM) üyesi Prof. Dr. Örsan Öymen’de aday olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde ise kendisine Genel Başkan adaylığı ile ilgili soru yöneltilen Kılıçdaroğlu, kurultayda örgüt aday gösterirse genel başkan adayı olacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu açıklamalarında, “Ben aday olmayacağım. Daha önce de hiç aday olmadım. Hiç dilekçe vermedim. Örgüt aday gösterdi. Yapılacak kurultayda da ben aday olmak için başvurmam, dilekçe vermem.” diyen Kılıçdaroğlu, “Örgüt aday gösterirse aday olurum.” ifadelerini kullandı.Ekran görüntüsü 2023-09-15 225139

Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin ardından Özel ve Öymen’de adaylıklarını açıklayınca gözler bir kez daha CHP’ye çevrildi. TV5 televizyonunda Yunus Emre İşçi’nin sunduğu Düşünme Vakti programına konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Hasan Efe Uyar, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilgili açıklamalarda bulundu.

MHP'li Semih Yalçın açıkladı: Saffet Sancaklı’nın partiden istifası istendi MHP'li Semih Yalçın açıkladı: Saffet Sancaklı’nın partiden istifası istendi

Genel Başkan’ın bir kez daha söylediği sözleri hatırlatan Uyar, “Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanını aday yapacaktır dedi.

İl kongrelerinden sonra mı netleşeceği sorusu üzerine Uyar, “O durum bugünden nettir. İl kongrelerinin sonuçlarını beklemeye gerek yoktur” dedi. Uyar, tabandan en üst noktasına kadar Genel Başkanı adaylaştırma noktasında eğilim ve tutum içerisinde olduğunu vurguladı.