Dün Çekya'da 24 yaşındaki David Kozak, başkent Prag'daki Charles Üniversitesi'nin balkonundan otomatik bir silah ile yoldan geçenlere ateş açmıştı. Saldırı sonucunda 14 kişi yaşamını yitirirken resmi verilere göre de 25 kişi yaralandı.

Polisin müdahale ettiği ve ölü ele geçirilen Kozak ile ilgili yeni bilgiler de gelmeye başladı. Kozak'ın saldırıdan saatler önce Prag yakınlarındaki köyde babasını öldürdüğü ortaya çıktı. Kozak'ın babasının cansız bedeninin bulunduğu açıklandı.

Diğer cinayetlerle de ilişkili

Sözcü'de yer alan habere göre; Çekya polisi, saldırganın geçen hafta başkent yakınlarındaki bir ormanlık alanda yaşanan cinayet olayıyla da bağlantılı olduğunu duyurdu. Geçen hafta ormanlık alanda bir adam ve bebeği ölü bulunmuştu. Bu saldırının arkasında da Kozak olduğunun tahmin edildiği kaydedildi.

Prag yakınlarındaki Klanovice'de yaşanan olayda 32 yaşındaki baba ile 2 yaşındaki kızı öldürülmüştü. Olayın ardından yüzlerce polis ormanlık alanı tararken saldırganı kaçırmışlardı. Yetkililer iki olayın bağlantılı olduğu ihtimali üzerinde durmaya başladı.

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye, 10 yıl denizlerimizi koruyacak Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye, 10 yıl denizlerimizi koruyacak

Öte yandan Kozak'ın yanında çok fazla silah ve mühimmat olduğu da açıklandı. Çekya İçişleri Bakanı, "Eğer polis zamanında binaya girmeseydi saldırgan çatıda öldürülmez ve çok daha fazla kurban olurdu" dedi.

'her zaman öldürmek istiyordum'

Kozak'ın mesajlaşma platformu Telegram'da Rusça bir günlük yazdığı da kayıtlara geçti. Yerel medyada yer alan haberlerde mesajda Kozak'ın, "Bir gün bir okula silahlı baskın yapmak istiyorum ve muhtemelen intihar etmek istiyorum" dedi.

Çekya tarihinin en kanlı saldırı olayı olarak kayıtlara geçen saldırıdan önce Kozak'ın yazdığı mesajlar da yayınlandı. Mesajlardan birinde Kozak'ın, "Okula silahlı saldırı düzenlemek ve intihar etmek istiyorum. Alina Afanaskina bana çok yardımcı oldu" dedi. Kozak'ın bahsettiği Afanaskina ise bu ayın başında Rusya'da bir okula silahlı saldırı düzenleyen 14 yaşındaki öğrenciydi.

Mesajında devamında ise, "Ben her zaman öldürmek istiyordum. Ben gelecekte bir manyak olacağımı düşünüyordum" dedi.