Uzun yıllardır burnunda yaşadığı sağlık problemi sebebiyle Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran Mehmet Kaya ameliyata alındı. 40 bin hastada bir görülme ihtimali olan ‘malign hipertermi’ yaşayan hasta için bütün şehir şeferber oldu. Hastaneye buz yağdı.

40 binde bir ihtimal

Daha önce geçirdiği ameliyatlarda anestezi alan 44 yaşındaki Kaya’nın ateşi ameliyat bitmek üzereyken aniden yükselmeye başladı. Doktorlar bu durumun 40 bin hastada bir görülme ihtimali olan ‘malign hipertermi’ olduğunu söyledi. Kaya'nın sürekli yükselen vücut ısısının hızla düşürülmesi için hastanın etrafına buz kütleleri konuldu.

Hasta yakınlarından ve telefonla iletişime geçilen esnaftan hastaneye buz getirmeleri istendi. Kısa sürede restoranlardan ve bir soğuk hava deposundan poşetlerle getirilen buz parçaları hastanın tedavisi için teslim edildi.

Zamanla yarış sonrası ateşi normale düşürülen hasta 3 gün gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edildi.

“Bir hafta önce derste işledik”

Anestezi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mürsel Kahveci, Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir hafta önce derste ‘malign hipertermi’ konusunu işlediklerini anlatarak “Mesleklerinde çok nadir görebileceklerini söylemiştim. ‘Umarım karşılaşmazsınız’ demiştim. Ne yazık ki başımıza geldi. Ama hastamızı kurtarmayı başardık” dedi.

'Her yerden buz getirildi'

Bu durum karşısında tıbbi olarak yapmaları gereken şeylerin yanında hastanın vücudunun soğutulmasına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Kahveci, “Soğutulma sürecinde çok yoğun buz gerekiyordu. Sadece bizim hastane değil. Bütün Amasya seferber oldu. Her yerden buz getirildi. Hastaya buz banyosu yaptırdık. Çünkü ateşi 41,7’lere çıkmıştı. Bu da hasta açısından kötü gidişin göstergesiydi.” ifadelerini kullandı.tasarımsu (97)-4

Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye saldırının cezası belli oldu Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye saldırının cezası belli oldu

Ameliyatında ölümle burun buruna gelen Mehmet Kaya, sağlığına kavuşmasını sağlayan doktorlara ve buz getiren yakınları ile esnafa teşekkür etti.