Van ilinde dün başlayan sağanak yağış, kırsal bölgelerde devam ederken, hortum da etkisini gösterdi. Genderova Mahallesi’nde meydana gelen hortum, Enver Özer, Bahattin Kızıltaş, Necip Özer ve Ziyaeddin Özer’e ait 4 ahırın zarar görmesine yol açtı. Hortum sonucunda ahırların duvarları kısmen yıkıldı, çatılar uçtu veya çöktü. Ahırlarda bulunan yaklaşık 350 büyükbaş hayvandan ise 22’si yaşamını yitirdi.3-18

Haberin ardından bölgeye gelen Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Jandarma, AFAD ve Van Gölü Elektrik Dağıtım AŞ ekipleri, hasar tespit çalışmalarına başladı.

‘Deprem oluyor sandık’

İki aile çatıştı! Ölü ve yaralılar var İki aile çatıştı! Ölü ve yaralılar var

Ahırı hasar gören Ziyaeddin Özer, hortum sırasında büyük bir gürültü duyduklarını ve bu sırada ahırların zarar gördüğünü belirtti. Çatısının çöktüğünü ve duvarların yıkıldığını ifade eden Özer, ayrıca şu şekilde konuştu: “Bir an deprem oluyor sandık. Rüzgarın ardından büyük bir hortum meydana geldi. Dışarıya çıktığımda çatının 90 büyükbaş hayvanın üzerine çöktüğünü gördüm. 8 hayvanım telef oldu, 3’ünün ayağı kırıldı. Akrabalarımı aradım ve yardım istedik. Yetkililerden yardım bekliyoruz, çünkü hayvanlarımızı dışarıda bakamayız. Ayrıca çadır ihtiyacımız var.” (AA)