İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun danışmanı Murat Ongun, önemli bir açıklamada bulundu. Ongun, şimdiki İBB yönetiminin önceki dönemin borçlarını ödemeseydi, BOTAŞ'ın İstanbul'un gazını keseceğini ileri sürdü.

Ongun'un X'ten yaptığı açıklamaya göre, 2018 yılı sonlarında önceki İGDAŞ yönetimi, gaz sağlayıcısı BOTAŞ'a 1.7 milyar lira, yani o dönemin dolar kuru ile 283 milyon dolar borç bıraktı. Bu borç, zamanla faizlerle artarak toplamda 2.6 milyar liraya çıktı. Ekrem İmamoğlu döneminde bu borcun tamamı, 2 yıl içinde ödendi. Aksi takdirde BOTAŞ, İstanbul'a gaz sağlamayı durduracaktı. 1 Şubat 2022'den itibaren İGDAŞ'ın BOTAŞ'a herhangi bir borcu kalmadı.

Ancak sadece bu kadarla sınırlı değil. Önceki dönem İBB yönetimi, 2017 yılı Ocak ayında İGDAŞ'tan 1 milyar lira borç aldı ve daha sonra 740 milyon lira daha borçlandı. İmamoğlu yönetiminde bu borçlar da ödenmeye başlandı. 2023 Kasım ayı itibarıyla İBB, 1.7 milyar liralık ana para borcunu 331 milyon liraya indirdi.

İşte Ongun'un o paylaşımı:

Az bilinen olaylar

Şimdi size önceki dönem İBB yönetiminin, İGDAŞ’ı nasıl bir borç batağına sürüklediğini ve 2019’dan sonra 3 yılda bu borçları nasıl ödediğimizi anlatacağım.

2018 yılı sonlarına doğru önceki İGDAŞ yönetimi, gazı aldığı BOTAŞ’a 1.7 milyar lira borç taktı. Yani dönemin dolar kuru ile 283 milyon dolar.

Çanakkale'de korkutan deprem: Çevre illerden hissedildi! Çanakkale'de korkutan deprem: Çevre illerden hissedildi!

2018 yılında ödenmeyen borç, zamanla faizlerle arttı. Ana paranın üzerine 918 milyon lira faiz yükü geldi ve borç toplamda 2.6 milyar liraya çıktı.

2.6 milyar liralık borcun tamamı Ekrem İmamoğlu döneminde üstelik 2 yıl içinde ödendi. Yoksa BOTAŞ, İstanbul’a gazı kesecekti. İGDAŞ’ın 1 Şubat 2022’den beri BOTAŞ’a borcu bulunmuyor.

Bu kadarla sınırlı değil

Bu kez 2017 yılı Ocak ayında, önceki dönem İBB yönetimi İGDAŞ’dan 1 milyar lira borç aldı. Dönemin dolar kuruna göre 207 milyon dolar. Daha bu borcu ödemeden, İGDAŞ’tan 740 milyon lira daha aldı.

Bu kez dönemin dolar kuruna göre; 194 milyon dolar. Faizlerle beraber göreve geldiğimizde bu borç 2 milyar liraya ulaşmıştı. Bu borcun da önemli miktarı Ekrem İmamoğlu döneminde ödendi.

2023 Kasım ayı itibariyle İBB 1.7 milyar liralık ana para borcunu, bugün itibariyle 331 milyon liraya indirdi.