İmamoğlu, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhuriyet'imizin 100. yılı onuruna, 28-29 Ekim günleri İstanbul'da toplu taşıma ücretsiz olacaktır. Nice 100 yıllara, hep birlikte." ifadelerini kullandı.

Ücretsiz geçiş için İstanbulkart'ın kişiselleştirilmesi gerektiğini hatırlatan İmamoğlu, paylaşımında bu işlemin yapılabileceği "https://m.istanbulsenin.istanbul/kisisellestirme" linkine de yer verdi.

Toplu ulaşımda kredi kartı kullanımlarında alınan ücrete indirim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Ekim ayı toplantısında, toplu ulaşımda kredi kartı ve banka kartı kullanımında uygulanan fiyat tarifesinde indirim yapıldı. Toplantıda aynı zamanda e-Skuter firmalarına araç sayılarının 20'de 1 oranında park yeri yapma zorunluluğu getirildi.

UKOME Ekim ayı toplantısı Zeytinburnu'ndaki 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşti. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce tarafından yönetilen toplantıda, Toplu ulaşımda Açık Çevrim (Kredi Kartı ve Banka Kartı) Kartların ve Sınırlı Kullanım Biletlerin yeniden düzenlenmesi teklifi ve yetki belgesi süresi dolan E-Skuter firmalarının sürelerinin uzatılması teklifleri görüşüldü. Değerlendirilen iki teklifte kabul edildi. 

 Yüzde 33 indirim yapıldı

26 Ekim 2022 yılında UKOME kararı ile kredi kartı ve banka Kartı ile toplu ulaşımda ödeme yapılabilmesi kabul edilmişti. Bu karara göre toplu ulaşımda kredi kartı ve banka kartı kullanımında uygulanan tarife ücretleri tartışma konusu olmuştu. UKOME toplantısında gündeme alınan tarife değişikliği kabul edilerek indirime gidildi. Karara göre yüzde 33.3 indirime gidilerek kredi kartı ve banka kartı ile otobüslerde tek biniş ücreti 30 liradan 20 liraya, metrobüslerde tek biniş ücreti 60 liradan 40 liraya, Marmaray'da tek biniş ücreti ise 80 liradan 60 liraya düşürüldü.  Kabul edilen tarife değişikliği 1 Kasım 2023 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek.

 Park yeri yapma zorunluluğu getirildi

2021 yılında UKOME kararı ile 2 yıllık hizmet yetki belgesi verilen E-Skuter firmalarının belgelerini yenilemeleri için başvuruların alınmasına karar verildi. Yönerge gereği hizmet vermek isteyen firmaların ilçe nüfusunun 200'de 1'i oranında, İstanbul genelinde en fazla 79 bin 456 skuter ile hizmet verebilecek. Başvurularının 27 Kasım-18 Aralık 2023 tarihleri arasında alınmasına karar verildi. Aynı zamanda yetki belgesi alan E-Skuter firmalarının, izin kotalarının 20'de 1 oranında park yeri yapmaları zorunlu hale getirildi.