Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 yılında uygulanacak asgari ücretin 17 bin 2 TL olarak belirlendiğini duyurdu. İş dünyasından temsilciler de sosyal medya hesaplarında yeni asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Reel sektöre destekler artmalı”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “17 bin 2 lira net asgari ücret ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Gelir vergisi dilimleri de yukarıya doğru güncellenerek çalışanların alım gücü artırılmalı. Bizim gündemimiz; üretim, yatırım, istihdam ve ihracat. Ülkemizin üretim gücünün korunması ve firmaların sürdürülebilirliğinin zarar görmemesi için enflasyonla mücadele kararlı bir şekilde sürmeli, reel sektöre destekler artırılarak devam ettirilmeli” diye yazdı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da şu ifadeleri kullandı:

AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi sonuçlandı AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi sonuçlandı

"Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantılarını tamamlamasının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarıyla yeni rakamı öğrendik. Asgari ücretin, yüzde 49 oranında yükseltilerek net 17 bin 2 liraya, asgari ücrete sağlanan işveren desteğinin de 500 liradan 700 liraya yükseltilmesi kararı hem çalışanlarımız hem de işverenlerimiz için hayırlı uğurlu olsun."

 “Üretmeye ve istihdam yaratma devam”

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç da, "Üretimde sürdürülebilirlik için yatırım kredileri ve teşviklerin hedefe ulaşana kadar süreklilik arz etmesi gerekiyor. Her fabrika bir kaledir şiarıyla çalışmaya, üretmeye ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz” mesajını paylaştı. (AA)