İstanbul'da insan sağlığını umursamadan, kanserle mücadele eden hastaların yaşama tutunma umudu olan ilaçları kaçak yollarla yurt dışından getiren ve sahtesini üreten bir kişi polis operasyonuyla yakalandı. Aramalarda, kanser, AIDS ve kan hastalıklarında kullanılan 113 bin ilaç ele geçirildi. Şüphelinin ele geçirilen ilaçları satması halinde 20 milyon lira kazanmayı hedeflediği öğrenildi. Kaçak ilaçların, soğuk zincir uygulamasının bozulduğu belirtildi.

Operasyon, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince gerçekleştirildi. Polis ekipleri, Ümraniye ve Beyoğlu'nda 2 adreste kaçak ürün bulunduğu bilgisi üzerine çalışma başlattı. Depolarla ilgili belirlenen bir kişi takibe alındı. Yapılan araştırmada şüphelinin kaçak ve sahte ilaç depoladığı anlaşıldı. Belirlenen 2 depoya baskın yapıldı. Bir şüpheli yakalandı. Adresler ve bir araçta arama yapıldı.

KANSER, AIDS VE KAN HASTALIKLARI İLAÇLARI

Polis ekiplerince yapılan aramada 113 bin 188 tablet, ampul, flakon içerisinde bulunan ilaç ele geçirildi. İlaçların çoğunun lösemi, ilik kanseri, akciğer kanseri, üst solunum yolu hastalıkları, kan naklinin sebep olduğu aşırı demir yüklemesinin tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğu belirlenlendi. Ayrıca doğuştan antikor üretiminin bozulduğu bağışıklık yetersizliğinde kullanılan ilaçlarla, doğuştan AIDS ve tekrarlayan enfeksiyonların görüldüğü hastalıkların tedavisinde kullanılan kaçak ve sahte ilaçlar da operasyonda ele geçirildi.

ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Baskında polisin peşindeki şüpheli de yakalanırken, ele geçirilen ilaçların piyasa değerinin 20 milyon lira olduğu belirtildi. Şüpheli hakkında “Kaçakçılık”  ile “Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç üretme veya satma” suçundan işlem yapıldı. Adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklandı.