Cumartesi sabah saatlerinde İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından "El Aksa Tufanı Operasyonu" başlatıldığı ve 5 bin roket fırlatıldığı duyuruldu. Peki İzzeddin el-Kassam Tugayları kimdir, ne zaman kuruldu? Kaç kişiden oluşuyorlar? Gücü ne kadar?

kassam 4

İzzeddin el-Kassam Tugayları kimdir, sorusu Cumartesi sabah saatlerinde başlayan El Aksa Tufanı Operasyonu sonrasında araştırılmaya başlandı. Filistin'in Gazze şeridini 2007 yılından bu yana kontrol eden Hamas'ın silahlı askeri kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları 7 Ekim sabah saatlerinde İsrail'e yönelik "El Aksa Tufanı Operasyonu" başlattığını duyurdu. 5 binden fazla roketin fırlatıldığını açıklayan İzzeddin el-Kassam Tugayları ne zaman kuruldu, kaç kişiden oluşuyor?

kassam 2

Üsküdar'daki kaçak kafelerden biri daha yıkıldı Üsküdar'daki kaçak kafelerden biri daha yıkıldı

KASSAM TUGAYLARI KİMDİR, NEDEN BU İSİMLE ANILIYOR

İzzeddin el Kassam Tugayları, Hamas'ın silahlı koludur. Hamas'ın silahlı kanadına bu ismin verilmesinin nedeni, İzzeddin El Kassam'ın Filistin'in bağımsız ve İslâmi bir ülke olması için fikren harekete geçen ve ardından da bu mücadelesini silahlı direnişe çeviren ilk eylemci olmasıdır.

İsrail tarafından tespit edilmeyi zorlaştırmak için dağınık ve hücresel bir yapıdadır. Herkes herkesi tanımaz. Buna bölüm sorumluları da dahildir. İntifada gibi toplu eylemlerde bölüm sorumluları, kendilerine bağlı savaşçıları harekete geçirir. Savaşçılarının bazıları Lübnan'ın güneyinde Hizbullah tarafından eğitilmiştir.

kassam 3

KASSAM TUGAYLARI SİLAHLI ÜYE SAYISI KAÇ, STRATEJİK YAPISI

Kassam Tugayları, 30 bin civarında silahlı üyesi olan 6 tugaydan oluşuyor. Bu tugaylar da kendi içinde farklı birimlere bölünüyor.

El-Kassam Tugayları, askeri çalışmalarına başlangıçta tabanca sonra tüfekle başladı.

kassam 1

Bağlılarının yerel imkanlarla ürettiği otomatik silahın ardından, bazı patlayıcıların yanında bombalar ve uzaktan kumandalı patlayıcı üretimlerini geliştirdi.

Örgüt bünyesinde Mühendislik birimi, Hava Savunma birimi, Topçu birimi, Fedailer birimi, Lojistik birimi uzmanlaşmış birimlere sahip.