Engüzekkapı Kalesi’ne yaklaşık 3 kilometrelik bir gizli geçitle bağlantılı olduğu iddialarıyla ünlü Köptek Mağarası, herkesin ilgi odağı oldu. Rivayetleri dilden dile dolaşan gizemli mağaraya dağcı ekipmanları olmadan tırmanmak son derece zor.

Bu eski kaya mezarının duvarlarında renkli resimler bulunduğu söylenirken, hangi tarihler arasında yapıldığına dair kesin bilgilere ulaşılamamış durumda.

Rivayetleri ve yerel halkın merakı sayesinde, Köptek Mağarası son zamanlarda ziyaretçi akınına uğradı.

Ancak bölge, gizemini koruyor ve daha fazla keşif bekliyor. Herkes mağaranın içinde nelerin saklı olduğunu ve bu gizli geçidin neye hizmet ettiğini merak ediyor.tasarımsuu.JPG (20)-40

Köptek Mağarası’nın sırlarını çözmek ve bu önemli tarihi alanı daha fazla keşfetmek için araştırmacılar ve maceracılar için yeni fırsatlar sunuyor.

Yaralı sürücüye yardım etmek isteyen 2 kişi, araç çarpmasıyla öldü Yaralı sürücüye yardım etmek isteyen 2 kişi, araç çarpmasıyla öldü

Bu gizemli mekanın daha fazla keşfedilmesi, bölgenin tarihi ve doğal zenginliklerini daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabileceği ifade ediliyor.

Uzundere’de sınıf öğretmenliği yapan Hamza Çelebi, "Uzundere ilçemizde bulunan Köptek Mağarası Uzundere ilçemize yaklaşık 1 kilometre mesafededir. Yerden yüksekliği 45 metre civarındadır. İçerisinde de eski, tarihi bir resim olduğu görülmektedir. Bu mağaradan Engüzekkapı’ya (Ağca Kale) gizli bir geçit var. En alt tarafında havalandırma bölümü var. İnsanlar buradan rahat bir şekilde Ağca Kale’ye geçiş yapmışlardır" dedi.