Akdeniz Üniversitesi Kimya Bölümünden 1997'de mezun olan ve İstanbul'da makine ekipmanları üzerine iş yeri açan Berat Öztürk, 6 sene önce beyin kanaması geçirdi. Bir süre yoğun bakımda kalan 49 yaşındaki Öztürk hafıza kaybı nedeniyle bildiği, öğrendiği her şeyi unuttu. 

Geçirdiği rahatsızlıktan dolayı okumak, yazmak, yürümek hatta konuşmak bile hafızasından silinen Öztürk adeta hayata sıfırdan başladı. 

Yaklaşık 2 yıl önce anne, baba ve kardeşlerinin de yaşadığı memleketi Ordu'ya dönen Öztürk, yakınlarının tavsiyesi üzerine yeniden okuma yazma öğrenmeye karar verdi. Öztürk, Altınordu Halk Eğitimi Merkezinde 1,5 aydır eğitim görüyor. tasarımsuu.JPG (36)-23

FİZİK TEDAVİYLE YENİDEN YÜRÜMEYE BAŞLADI 

Öztürk, pıhtı atması nedeniyle beyin kanaması geçirdiğini ve bu süreçte doktorların yaşamasının bile bir mucize olarak gördüğünü söyledi. Hastalığı nedeniyle hafızasını ve yürüme yetisini kaybettiğini anlatan Öztürk fizik tedaviyle yeniden yürümeye başladığını anlattı. 

Silinen hafızası nedeniyle okuma ve yazmayı tamamen unuttuğunu, market ya da fırına gittiğinde alacağı ürünün adını bilmediği için "Şu şeyi bana verir misiniz?" diyerek yardım istediğini dile getiren Öztürk okuma yazma eğitimine başlamasıyla ürün isimlerini söyleyebildiğini aktardı. 

Meteoroloji'den yurdun doğu kesimlerine kuvvetli sağanak uyarısı  Meteoroloji'den yurdun doğu kesimlerine kuvvetli sağanak uyarısı 

Öztürk, kursun kendisine çok şey kazandırdığını vurgulayarak "Yeniden okuma yazma öğrenmekle çok iyi yerlere geldiğimi düşünüyorum. Artık gördüğüm yazıları kendi imkanlarımla az da olsa yazabiliyor ve okuyabiliyorum. İnşallah çok daha iyi olacağımı düşünüyorum" dedi. 

'KONUŞMAYI BİLE UNUTMUŞTU' 

Sınıf öğretmeni Hikmet Pala ise öğrencisi Berat Öztürk'ün kendilerine başvurduğunda kendisini zor ifade ettiğini söyledi. 

Öztürk'ün üniversite mezunu olduğunu, askerliğini yedek subay olarak yaptığını, kendisine ait iş yerinde 50 kişiye istihdam sağladığını belirten Pala, "Bu hastalığı sonrası hafızası siliniyor ve hiçbir şey hatırlamıyor. Konuşmayı bile unutmuştu" diye konuştu. 

'İLKOKUL ÖĞRENCİSİ GİBİ SIFIRDAN BAŞLADIK' 

Pala, Öztürk ile özel ilgilendiklerini dile getirerek şunları kaydetti: 

"Öğrencimiz kalem tutmayı dahi bilemiyordu. Biz kendisiyle ilkokul öğrencisi gibi sıfırdan başladık. Heceleyerek harfleri öğretiyoruz kendisine. Aradan geçen 1,5 ayda çok hızlı ilerleme kaydetti. Kendisinin hafızası yavaş yavaş yerine gelmeye başladı. Okuma yazma öğrenmeye başlayınca söyleyemediği kelimeleri söylemeye başladı" 

Sınıfta okuma yazma üzerine tekrar yaptıklarını anlatan Pala, "Berat Öztürk yavaş yavaş sosyalleşmeye de başladı. Bu eğitim ona çok iyi geldi. Daha önce üniversite tahsili yapmış olmasının avantajını da yaşıyor. Daha iyi noktalarda göreceğiz kendisini. Birkaç ay içerisinde tamamen okur yazar duruma geçeceğine inanıyorum" dedi.