Bir kripto hesabı açarken merkeziyetçi borsa seçiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Farklı makalelerimizde bahsettiğimiz gibi seçimleri gerçekleştirirken güvenlik, mevzuat ve kullanıcı deneyimine dikkat etmek önemlidir.

            Merkeziyetçi borsalar dışında başka borsa türleri de bulunmaktadır, bunların bazıları ise şunlardır:

●       P2P (Peer-to-Peer) Borsalar;

●       DEX (Merkeziyetsiz) Borsalar;

●       Hybrid Borsalar.

           

            Doğru kripto borsa seçimini gerçekleştirdikten sonra kayıt süreci başlar. Giriş yaparken kullanabileceğiniz bilgilerle beraber güçlü bir şifre belirlemeniz gerekebilir, ve WhiteBIT gibi çoğu güvenilir merkeziyetçi borsa herhangi bir işlem gerçekleştirebilmeniz için kimlik doğrulama (KYC) işlemini de tamamlamanızı isteyecektir. Güvenliğinizi daha da artırmak için de hesabınızda iki adımlı doğrulamayı (2FA) etkinleştirmenizi de öneririz.

            KYC sürecini tamamlarken kimliğinizi kanıtlamak için pasaport, sürücü belgesi veya kimlik sağlamanız gerekebilir. Borsanın güvenli ve mevzuata uyumlu KYC süreçlerini takip ettiğine emin olun.

            Borsanız kripto paralarınızı saklamanız için bir cüzdan sağlayacaktır. Fonlarınızın güvenliği hakkında hâlâ endişeleniyorsanız uzun süreli saklama işlemleriniz için donanımsal, fiziksel cüzdanlar seçebilir ve alım satım için fonlarınızın sadece küçük bir kısmını borsada tutmayı seçebilirsiniz.

            Bu noktada hesabınızı zaten hazırladınız, bir sonraki hamle fon yatırmak olacaktır. Genellikle banka ile havale yoluyla bu işlemi gerçekleştirebilir veya başka bir kripto cüzdanınızdaki coinlerinizi borsa desteklediği takdirde rahatça transfer edebilirsiniz. Bu süreçte herhangi bir zorluk yaşamamak için cüzdan adreslerini de birkaç defa kontrol etmek önemlidir.

            Yine de bir sorunla karşılaşırsanız WhiteBIT gibi kripto borsa sıralaması Binance üzerinde olmasa da destek ekibi kuvvetli bir borsa seçimi yararınıza olabilir.

            Bir kere fon aktardıktan sonra alım satıma başlayabilirsiniz. Borsanın al sat arayüzüne alışın ve ilk emrinizi verin. Kendinize güveninizi ve deneyiminizi artırmak adına küçük miktarlarla başlamayı öneriyoruz.

            Kripto hesabınızın güvenliğini sağlamak için; giriş bilgilerinizi ve gizli şifrenizi, cüzdan anahtarlarınızı veya hassas kişisel bilgilerinizi asla kimseyle paylaşmamanız gerektiğini unutmayın. Kimlik avı saldırıları ve dolandırıcılıkları bazı aktörler tarafından sık sık denendiğinden dolayı her zaman gardınızı yukarıda tutmanız sizin yararınıza olur.

Peki Borsalar Hakkında Başka Bilmem Gereken Neler Var?

            Değişken dinamikleriyle kripto canlı borsa da etkin olmalıdır. Yani sürekli değişim içindeki kripto para dünyasının değişimlerine ayak uydurmalıdır. Bu da demektir ki yerinde sayan, sessiz kalan borsaların geleceği parlak olmayabilir ve araştırma yaparken dikkat edilmesi gereken etmenlerden biri de budur.

            Popülerlik olarak baktığımızdaysa kripto borsa hacimleri genellikle kripto borsaları sıralamak için kullanılmaktadır. En yüksek hacme sahip 3 borsa bu yazının yazılma itibarıyla:

●       Binance;

●       WEEX;

●       Bybit olarak görünmektedir.

WhiteBIT henüz hacim açısından bu devlerle baş edemiyor olsa bile, kullanıcı dostu web sitesi ve uzman ekibi başka platformları aratmamaktadır. Aynı zamanda kripto borsa haberleri takibi gerçekleştirenler WhiteBIT’in sürekli olarak kripto yarışmaları gerçekleştirdiğini de ayrıca görebilecektir.

           

            Doğru borsayı seçtikten sonra da tabii ki iş bitmiyor. Kripto fonlarınızı güvende tutmak içerken hesabınıza erişirken her zaman dikkatli olmanız, garip bağlantıları takip ederek bağlanmamanız ve gerektiği zaman VPN hizmetlerinden yararlanmanız çok önemlidir.

            Kimlik avı sahtekârlıkları kripto dünyasında her an sizi hedef alabileceği için şüpheli e-postalar ve gerçek borsaları taklit eden web sitelere karşı dikkatli olmalısınız. Herhangi bir işlem yapmadan önce her zaman platformun doğruluğundan emin olarak başlayın, giriş bilgilerinizi girerken platformu iki defa kontrol edin.

Hesap faaliyetlerinizi ve işlem geçmişinizi düzenli olarak kontrol etmek bu tarz izinsiz giriş denemelerini de zamanında bulmanız için iyi bir önlemdir. Dikkatiniz potansiyel tehditlere karşı en büyük savunmanız olabilr.

            Yazımızı bitirmeden önce bilinçli olmanın mühim olduğundan tekrar bahsedelim. En son güvenlik düzenlemelerine dair güncel kalın ve kripto dünyasının gelişimlerini takip edin. Farkındalık elinizdeki en güçlü araçtır.

            Bu ve diğer yazılarımızdaki güvenlik önerilerini aklınızda tuttuğunuz sürece en kötü durumlardan bile en iyi koşullardan çıkabilirsiniz. Daha ayrıntılı sorularınız olması durumunda güvendiğiniz bir borsanın destek ekibine ulaşabilir, sorularınızı istediğiniz gibi iletebilirsiniz.