31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasının ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 'usulsüzlük' iddiaları bulunduğunu belirterek seçimlerin yenilenmesine karar vermişti.

23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak tekrar seçimi öncesi, terör örgütü PKK'nın ele başı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın TRT Kurdi'ye çıkması büyük bir tepki görmüştü.

Hakkında kırmızı bülten çıkarılan ve yakalama kararı bulunan Öcalan'ın kamu yayıncısı TRT'de açıklamalarda bulunmasına muhalefet "Terörün propagandası" şeklinde yanıt verirken, seçimlere üç gün kala Doç. Dr. Ali Kemal Özcan'ın İmralı ziyareti sonrasında Öcalan'ın mektubunun Anadolu Ajansı tarafından kamuoyuna servis edilmesi de büyük yankı uyandırmıştı.

Erdoğan: İsrail'in dezenformasyon çabalarının engellenmesi en önemli görevlerimizdir Erdoğan: İsrail'in dezenformasyon çabalarının engellenmesi en önemli görevlerimizdir

Ankara Cumhuriyet Savcılığı, TRT ve Anadolu Ajansı hakkında yapılan şikayetleri dün karara bağladı.

"ÖCALAN'IN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VAR"

Savcılık, şikayete ilişkin konu hakkında soruşturmaya yer olmadığını belirtirken, Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılması ve Abdullah Öcalan’ın mektubunun Anadolu Ajansı’ndan servis edilmesinin, Öcalanlar’ın ifade özgürlüğü ve basının haber verme özgürlüğü kapsamında kaldığını söyleyerek AA ve TRT'nin yaptıklarının basın özgürlüğü olduğunu belirtti.