Nakşibendi tarikatına bağlı İsmailağa cemaatinin liderlerinden 93 yaşındaki Mahmut Ustaosmanoğlu, önceki gün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği cenaze namazı Fatih Camii'nde gerçekleştiriliyor.  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu cenaze törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yanı sıra birçok isim cenaze namazında yer aldı.

Cenaze namazında konuşan Mahmut Efendi Hazretlerinin oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, İsmailağa cemaatinin başına geçecek kişiyi açıkladı. Ahmet Ustaosmanoğlu, "Duymayanlarımız olabilir. Mahmut Efendi Hazretleri, "Son nefesime kadar cemaatimin başındayım" derdi. Mahmut Efendi Hazretleri, son nefesinden sonra Hasan Efendi hocamızı temsilci ve cemaatin başı olarak bıraktığını söyledi. Bana da korumamı kollamamı tembih etti" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yaptığı duadan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan hitapta bulundu. Erdoğan, "Bugün, ilim, irfan ve hikmet sahibi bir önderimizi ebediyete yolcu ediyoruz. Ben Hocaefendi Hazretlerini 65-66'da öğrencilik yıllarımdan tanıyorum. Cuma namazı için İsmailağa Camii'ne gelirdik orada kendisinin dinlerdik. Orada kendisiyle müşerref olurduk. Gerçekten bir ömür bu ümmetin manevi mimarı olarak bulunmuş Hocaefendi'nin, bu mücadelde farz ve sünnette herhangi bir taviz vermediğini biliyoruz. Kendisini tanıdık bildik. Bu imanıyla da sevgili Habibi'ne de komşu olacağını biliyoruz. Rabbim cümlemizi Habibi ile komşu kılsın" ifadelerini kullandı.

Haklarını arayan işçiler gözaltına alındı Haklarını arayan işçiler gözaltına alındı

Helalliğin istenmesi sonrasında Mahmut Efendi'nin cenazesi omuzlarda taşınarak defin için Edirnekapı Mezarlığına doğru uğurlandı.