Marmara Bölgesi'nde etkisini artıran kar yağışı ve fırtına balık fiyatlarını vurdu. Denizdeki kötü hava koşulları nedeniyle balıkçılar avlanmaya çıkmakta zorluk yaşadı. Avlanma az olunca balık fiyatları da yükselişe geçti.

Geçtiğimiz hafta kilosu 100 TL'den satılan hamsi bugün 200 TL'den satılmaya başlandı.

Karaköy Balıkçılar Çarşısı’nda tezgahlarda çeşidin olduğu görülse de bolluk olmadığı göze çarptı. Mezgitin kilosu 250 TL'den, çinakop 400-500 TL'den, tekir 400-500 TL'den ve istavrit ise 150 TL'den satılıyor.

Merkez Bankası duyurdu: Ödeme sistemlerine yenileme Merkez Bankası duyurdu: Ödeme sistemlerine yenileme

'Tezgahta çeşit var ama fiyatlar pahalı'

Fırtınanın balık tezgahlarına olumsuz etkisinin olduğunu aktaran balıkçı Savaş Düzenli, ’"Marmara’da fırtına olduğu için avlanmada sorunlar yaşandı. Karadaki rüzgar ile denizlerdeki rüzgar çok farklı. Balıkçılar denizlere açılamayınca tezgahlarda bolluk göremedik. Tezgahlarda çeşit var, fakat fiyatlar pahalı. Hamsi geçen hafta 100 lirayken bu hafta 200 liraya kadar çıktı."’ dedi.

'Balık bollaştıkça fiyatlar da düşecektir'

Balıkçı Samet Balyemez ise "Şu an vatandaşlar hamsi, istavrit, çupra ve levreğe talep gösteriyor. Hava şartları nedeniyle geçen hafta olan bolluk bu hafta yok. Havalar soğuyunca balıklar yağlanır, lezzetlenir. Balık tezgahlara az geliyor havaların düzelmesiyle daha çok gelmesini bekliyoruz. Balık bollaştıkça fiyatlar da düşecektir."’ diye konuştu.