31 Mart yerel seçimlerinde oyu dibe vuran ve yalnızca yüzde 3,77 oy alan İYİ Parti'nin Genel Başkanı Meral Akşener kritik bir karar verdi. Akşener 27 Nisan'da yapılacak kongrede aday olmayacağını açıkladı.

"Her türlü cazip teklifi bir kenara bıraktım"

Akşener açıklamasında, "Aziz Milletim; 30 yıllık siyasi kariyerim boyunca; ülkemizin geleceğini, milletimizin huzurunu, devletimizin iyiliğini yakından ilgilendiren birçok meselede kararlar almam, tutumlar benimsemem gerekti. Bu kararları alırken, bu tutumları takınırken de; her defasında bireysel çıkarlarımı, kısa vadeli potansiyel kazanımları ve yapılan her türlü 'cazip' teklifi bir kenara bırakıp; sahip olduğum ahlaki değerleri, Cumhuriyetimizin temel ilkelerini ve Türkiye'nin ihtiyaçlarını merkeze aldım" ifadelerini kullandı.

"İYİ Parti sarsılmış; ama..."

Akşener, 31 Mart seçim sonuçlarına da değinerek, "Ben şahsen seçim sonuçları kapsamında ödediğimiz ve ödediğim bedele razıyım. Geldiğimiz noktada İYİ Parti olarak ismimiz, bugünü kazanmak uğruna yarınları tehlikeye atan kirli pazarlıklarla anılmıyorsa, ben bu bedele razıyım. Bugün İYİ Parti sarsılmış; ama ne iktidarın ne ana muhalefetin, ne de 2028 hesapları kovalayan bir takım aktörlerin arka bahçesi olmaya direnmişse, ben bu bedele razıyım" dedi.

Akşener'den genel başkanlık kararı

Akşener kongrede aday olmayacağını açıklayarak, "Bu kapsamda, seçimlere dair muhasebemizi yapacağımız, 2028'e giden yolda rotamızı belirleyeceğimiz seçimli olağanüstü kurultayımızda Genel Başkanlığa aday olmayacağımı ilan ediyorum. Kurultayımızın şimdiden; partimiz, milletimiz ve memleketimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, aday olacak tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

Özgür Özel'den sokak hayvanları açıklaması: Çare itlaf değil Özgür Özel'den sokak hayvanları açıklaması: Çare itlaf değil