Dünya genelinde etkisini gösteren iklim değişikliği nedeniyle bu sene Kasım ayında sıcaklık rekorları kırılırken, beklenen yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle barajlar alarm verdi.

CNN Türk’e açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'da beklenen kar yağışı için tarih verildi. Şen, konuşmasında "Bu sistem öyle bir kış yapar ki o sıcak havaları unutabiliriz. 2 sene önceki gibi bir kar yağışı da olabilir." diye konuştu.

'10-11 Ocak gibi soğuk hava dalgası geliyor'

İstanbul'da kar yağışı için 10 Ocak'ı işaret eden Şen, Hava sıcaklıkları ortalamanın üstündeydi. Yağış azlığı da düşündürücü. 10-11 Ocak gibi soğuk hava dalgası geliyor. İstanbul'da da kar yağışı yapacak. Henüz 10 gün var. Bu olasılık artabilir." dedi.

Sıcaklıkların 5-6 dereceye kadar düşebileceği soğuk havanın geldiğini söyleyen Prof. Dr. Şen, "Sistemler değişmezse bu sistemin İstanbul'da kar yapacağını tahmin ediyorum." diye konuştu.

'2023'ün en sıcak yıl olması ile ilgisi yok'

Prof. Dr. Şen, Ocak ve şubat aylarında kış yaşanacağını belirtti ve geç gelen soğukların 2023'ün en sıcak yıl olması ile ilgisi olmadığını söyledi ve "Öyle bir kış yapar ki o sıcak havaları unutabiliriz." uyarısında bulundu.

Soğuk hava dalgasının 3-4 gün süreceğini belirten Şen, 2 sene önceki gibi bir kar yağışı da olabilir. Şiddetini ve miktarını ilerleyen günlerde bildireceğiz. 3İstanbul'da ne kadar olur bakacağız." dedi.

'Kalabalık şehirler 3-4 derece sıcak oluyor'

İstanbul'da ısı adası etkisi her zaman geçerli olduğunu belirten Prof. Dr. Şen, "Bu kadar insanın yaşadığı şehirde sıcaklık çevresindeki şehirlere göre 3-4 derece fazla oluyor. Bunu bertaraf edecek bir sistem geliyor. Bunun dışında Trakya sıfır derecede olacak. Isı adası sistemi kar yağışını engelliyor büyük şehirlerde. Bu seferkinde olacak gibi görünüyor." şeklinde konuştu.

Kar yağışının ayın 10'u akşamı gibi başlayıp perşembe cuma gibi İstanbul'da etkisini göstereceğini söyleyen Şen, "Önümüzdeki hafta sonu devam edecek gibi. Sonra Anadolu'ya kayacak bu sistem." dedi.