İşgalci İsrail ordusu, Gazze’de 7 Ekim 2023'ten bu yana Müslümanları tüm dünyanın gözü önünde katlediyor.

Sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini de engelleyerek halkı açlığa mahkum ettiği 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.

İsrail mazlumları alenen hedef alırken Türkiye'den ise "İsrail ile Ticaret durdurulsun" sesleri yükseliyor. Özellikle Saadet Partisi zulmün gölgesinde yaşam mücadelesi veren Filistinlilerin sesi olmak için mücadele veriyor ticaretin acilen durdurulması için sık sık mazlumların sesi olmaya çalışıyor. Ancak iktidar kanadı İsrail ile ticareti kabul etmese de Türkiye'den İsrail'e ticaret halen devam ediyor. Türkiye'den giden gemilerdekiler ise yine gündemde tartışma konusu yaratıyor... Gündem iktidarın bitiremediği anlaşma ve gemilerle gönderdiği ürünlere çevrilmiş iken bazı kesimlerden Refah Yol dönemindeki yapılan işlere ilişkin iddialar ortaya atılıyor.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, REFAHYOL Hükûmeti dönemindeki İsrail’le ilişkilere ve günümüzdeki tutumlarla karşılaştırılmasına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kaya, “Günlerdir ‘İsrail ile ticareti kesin.’ çağrılarına yanıt veremeyen iktidar ve iktidarı destekleyen kimisimler, REFAHYOL Hükûmeti döneminde yapılan kimi işlemlerle ilgili, bugün onları gündeme taşıyarak, bugünkü hatalarını örtmeye çalışıyorlar.” dedi.

REFAHYOL Hükûmeti dönemindeki İsrail ile olan ilişkilere dair açıklamalarda bulunan Kaya, “REFAHYOL Hükûmeti bir koalisyondu. Erbakan Hocamız bir koalisyonun başbakanıydı. İkincisi, Erbakan Hocamızın önünde bulduğu o iş, F-4 Phantom uçaklarının modernizasyonuydu. Ve bizden önce yine F-4 Phantom uçaklarıyla ilgili Amerika'ya talepte bulunulmuş, Amerika ise bu modernizasyon işinin lisansının artık İsrail'de olduğunu söyleyerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni İsrail'e yönlendirmişti.

Bakan Fidan'dan Erdoğan'ın Irak ziyaretine ilişkin açıklama Bakan Fidan'dan Erdoğan'ın Irak ziyaretine ilişkin açıklama

Erbakan Hocamız bu konu kendi gündemine geldiğinde ilk yaptığı şey, savunma sanayii şirketlerinin genel müdürlerini bir araya getirmekti. Bir araya getirdikten sonra onlara şu soruyu sordu: ‘Bu modernizasyon, bizim kendi imkanlarımızla gerçekleştirilebilir mi?’ Hepsi ‘Biz zaten bu zamanlar için kurulduk. Biz bu modernizasyonu yapabiliriz.’ deyince, Erbakan Hocamız F-4 Phantom uçakları modernizasyon işinin Türkiye koşullarında yapılabileceğine dair kanaatini ortaya koydu. Yine o toplantıda bulunan ve halen hayatta olan üst düzey bir bürokrat, savunma sanayi şirketlerinin genel müdürlerine dönerek, ‘Pişmiş aşa su kattınız.’ deyip, sonrasında o günkü toplantının karar alınmadan sonuçlanmasına sebep olmuştur.” ifadelerini kullandı.
Kaya, günümüzde İktidar’ın tutumları eleştirerek devam etti: “Bugün çok net bir konuyla karşı karşıyayız. Bundan 25 sene önce bir koalisyon olan REFAHYOL Hükûmeti döneminde, o günün koşullarıyla değerlendirilmesi gereken bir durum ortadayken; 22 yıldan beri tek başına iş başında olan, bugün ‘İsrail'le ticareti kesiyorum.’ dediğinde herhangi bir ittifak üyesinin ‘Niye kesiyorsun?’ demeyeceği bir konuda, AK Parti yetkililerin ve AK Parti destekçisi isimlerin böylesine bir yanlışı, ‘Bundan 25-30 sene önce REFAHYOL Hükûmeti döneminde de yapılmıştı.’ diyerek açıklamaya çalışmaları ancak bir acziyetin ifadesidir."

“REFAHYOL Hükûmeti döneminde İsrail'le ilişkiler şayet başarılı bir şekilde götürülmüş, anlaşmalar yapılmış olsaydı; 11 ay gibi kısa bir sürede o iktidara son verilmez ve Erbakan Hocamız başbakan olarak kalmaya devam ederdi.”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya sözlerini, “Hiç kimse o güne bakarak bugün kendisi için bir gerekçe oluşturmaya çalışmasın! REFAHYOL Hükûmeti döneminde ilk yapılan şey, D-8 gibi önemli bir kuruluşun hayata geçirilmesiydi. D-8’in kimleri rahatsız ettiği de çok açık bir şekilde anlaşılıyordu. Gazze'deki soykırımın durdurulması adına iktidar üzerine düşeni yapsın. İlk yapması gereken şey ise, istihbarat ve ticareti kesmesidir.” diyerek tamamladı.