Eski Ülkü Ocaklar Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin dava Ankara'da sürüyor. Sincan Cezaevi Kampüsü içerisindeki duruşma salonunda davayı takip edenler arasında bulunan Sinan Ateş'in annesi Saniye Ateş 18 aylık sessizliğini bozdu.

12punto'dan Ersin Eroğlu'nun haberine göre, Sinan Ateş'in öldürülmeden önce bir aile toplantısı yaparak aldığı tehditleri anlattığını belirten Saniye Ateş, “Bazı insanların kalemini kırdıklarını, kendisine suikast düzenlemek için kiralık katil aradıklarını bizimle paylaşmıştı. Benim yüzümdeki tedirginliği ve üzüntüyü görünce 'anne üzülme Allah bizimle beraber. Ben yanlış bir şey yapmadım, bana bir şey olmaz' diyerek beni sakinleştirmişti” dedi.

18 aydır büyük bir çöküntü içerisinde olduğunu söyleyen Saniye Ateş sözlerini şöyle sürdürdü:

1719994538705 Screenshot 1

“Oğlumun yokluğunu kabullenemiyorum. Benim oğlumun herkese faydası vardı. Vatanın milletini seven biriydi. Beni en çok rahatsız eden ise hâlâ oğlumun neden öldürüldüğünü bilmiyorum.”

Mahkeme sürecinin kendisi için zorlu başladığını belirten Saniye Ateş, “Oğlumu benden alanlarla karşı karşıyayım ama onlara bir şey söyleyemiyorum. Oğlumu benden alanlar sık sık mahkeme heyetine bir aileleri ve çocukları olduğunu ve mağdur olduklarını anlattılar. Bunu anlatanlar benim oğlumun çocuklarını ve beni hiç düşünmediler mi bunu anlamıyorum. Madem bir aileleri ve çocukları var keşke bu alçak cinayeti tasarlamadan önce biraz bizim yerimize kendilerini koysalardı.

"Siyasi bir cinayete kurban gitti"

Mahkemeden adalet beklediklerini ifade eden Saniye Ateş, oğlunun siyasi bir cinayete kurban gittiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu davada her şey aydınlatılmıştır ve karanlık hiçbir yeri yoktur. Bütün her şey ortadadır. Oğlum siyasi bir cinayeti kurban gitmiştir ve failleri de bellidir. Biz faillerin hikayelerini ve yalanlarını dinlemek istemiyoruz. Devletimizin irade koyup bir an önce adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. Artık anne yüreğim dayanmıyor beni anlayabiliyorsunuz değil mi? Kalbim çok acıyor sabahlara kadar uyuyamıyorum sadece adalet bekliyorum.”

TIKLAYIN - Sinan Ateş davasında ilk gün: Kritik sanıklar ifadelerini ve bilirkişi raporundaki kayıtları reddetti, Doğukan Çep “Baş aktörüm, azmettiriciyim” dedi

Aile toplantısında tehditleri anlatmış

Dışişleri Bakanlığı: Kıbrıs, Türkiye'nin etkin garantisi altında geleceğe güvenle ilerleyecek Dışişleri Bakanlığı: Kıbrıs, Türkiye'nin etkin garantisi altında geleceğe güvenle ilerleyecek

Sinan Ateş'in öldürülmeden önce bir aile toplantısı yaptığını belirten Saniye Ateş, Sinan Ateş ile bu süreçte görüşme sıklıklarının arttıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Oğlumla çok sık görüşürdüm. Son zamanlarda üzerindeki baskıdan ve tehditlerden dolayı görüşme sıklığım daha da artmıştı. Oğlum malum bu davada yargılanan şahıslardan ve mensup oldukları yapıdan sürekli ölüm tehdidi alıyor ve sosyal medyadan bir operasyona tabi tutuluyordu. Olaydan bir hafta önce Bursa'ya geldiğinde bir aile toplantısı yaptık ve tüm yaşanan olayları anlatmıştı. Bazı insanların kalemini kırdıklarını, kendisine suikast düzenlemek için kiralık katil aradıklarını bizimle paylaşmıştı. Benim yüzümdeki tedirginliği ve üzüntüyü görünce 'Anne üzülme Allah bizimle beraber. Ben yanlış bir şey yapmadım, bana bir şey olmaz' diyerek beni sakinleştirmişti."