Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Gazeteci Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik olduğu iddia edilen sözleri sebebiyle yayıncı kuruluş TELE 1’e 5 kez program durdurma ve üst sınırdan idarî para cezası verdi.

RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre, üst kurul Başkan Ebubekir Şahin’in çağrısıyla bugün olağan üstü toplandı.

TELE 1 ekranında Kabaş’ın söylediği sözlerin görüşüldüğü toplantıda, RTÜK İzleme Uzmanı raporu değerlendirildi.

Sedef Kabaş’ın hakaret içeren sözleri sarf ederken program sunucusunun da herhangi bir müdahalede bulunmadığı belirtilen raporda, aksine yapılan hakaretleri onaylamasının, medya hizmet sağlayıcı kuruluşlardan beklenen kamusal yayıncılık sorumluluğuyla bağdaşmadığı görüşü yer aldı.

Raporu ayrıntılarıyla inceleyen RTÜK, halkın oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı’na yönelik hakaret içerikli sözlerin, “Toplumda kin ve düşmanlığı tahrik edecek veya toplumda nefret duyguları oluşturacak” mahiyette olduğuna kanaat getirdi.

“TV5, bu davanın ayakta kalmasına çok ciddi katkı sağlıyor” “TV5, bu davanın ayakta kalmasına çok ciddi katkı sağlıyor”

Yapılan oylama sonucunda TELE 1’e 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idarî para cezası müeyyidesi uygulandı.

Aynı programın başka bir bölümünde de Uğur Dündar, Merdan Yanardağ, Musavat Dervişoğlu ve Engin Altay’ın “Toplumsal çatışmayı körükleyecek şekilde halk arasında ötekileştirmeye neden olacak söylemleri” gerekçesiyle kanala yüzde 3 idarî para cezası verdi.

Vatandaş bildirimleri ışığında hazırlanan FOX Ana Haber raporunu da görüşen RTÜK, FOX Haber sunucusu Selçuk Tepeli’nin “Bilgi yerine duygu yoğun habercilik” yaparak kişisel kanaatlerini ön plana çıkardığı, “Polemiğe varan sözler ve üslûp içinde, zaman zaman sesini yükselterek müstehzi denilebilecek nitelikte, yer yer abartılı el, kol ve parmak hareketleriyle” aktardığı gerekçesiyle yayıncı kuruluşa üst sınırdan idarî para cezası müeyyidesi uyguladı.