2019 yerel seçimlerinde Saadet Partisi'nin iki müşahiti Hasan ve İlyas Aktaş'ın katil zanlıları arasında olan Hacı Sülük’ün oğlu Mikail Sülük AK Parti’den Pötürge’de yeniden aday olarak gösterildi.

2019'da Mahalli İdareler Genel Seçimleri için Bölünmez Mahallesi İlkokulu'na kurulan sandık başında, oy kullanma işlemi sırasında iki grup arasında tartışma çıkmış, tartışma kısa sürede kavgaya dönüşmüştü, kavga sırasında tabancayla vurulan Saadet Partisi'nin sandık müşahitleri Hasan Aktaş ile İlyas Aktaş, hayatını kaybetti.

Saadet Partili iki sandık müşahitinin katil zanlıları arasında olan Hacı Sülük’ün oğlu Mikail Sülük AK Parti’den Pötürge’de yeniden aday olarak gösterildi.

Konuya ilişkin TV5 Ana Haber'de Burak Kabakçılı'nın konuğu olan Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay şu açıklamalarda bulundu:

MİT, terör örgütü YPG-YPJ'nin sözde sorumlusunu etkisiz hale getirdi MİT, terör örgütü YPG-YPJ'nin sözde sorumlusunu etkisiz hale getirdi

"O dönemde seçimin iptal edilmesi için başvurular yaptık ama kabul edilmedi. Hasan Aktaş ve İlyas Aktaş'ın katil zanlıları ömür boyu hapsedildi ancak babaları sağlık sorunları sebebiyle tahliye edildi, diğer 3 kişi hapiste 1 kişi kaçak hala bulunamadı. 

Aile bize ulaştı...

Biz aday yapılmayacağını biliyorduk öyle söyleniyordu. Aday yapıldığını öğrendik aile de bize ulaştı. "Bizim acılarımız tekrarlanacak, nasıl tekrar aday yaparlar" dediler durumu genel merkeze ilettik. Pötürge halkı bu konuyu kendine yedireyemecek. AK Partinin adayı Mikail Sülük adaylıktan çekilmese bile Pötürge halkı oy vermeyecektir" dedi. Konuya ilişkin takipte olduklarını belirten Canbay, "itidalli bir şekilde sürecin takipçisi olacağız" dedi. 

Yerel seçimler için ayrıca çalışmalarını bölgelerde sürdürdüklerini ifade eden Canbay, Malatya'da vatandaşı Milli Görüş Belediyeciliği ile tanıştıracağız dedi.