Kenya'daki hukuk yetkilileri, polise "Brian Mwenda" adı altında çalışan bir adamı tutuklaması için çağrıda bulundu. Adamın Brian Mwenda Ntwiga adlı gerçek bir avukatın kimliğini çalan bir "maskeci" olduğu ortaya çıktı.

Hiçbir hukuk eğitimi olmamasına rağmen Brian Mwenda, girdiği tüm davaları kazandı.

26 DAVAYI KAZANDI

BBC’de yer alan habere göre, üstlendiği 26 davanın tümünü kazanan sahte avukatın kazandığı davalar basit davalar değil. Sulh, temyiz ve hatta yüksek mahkemede görülen davaları da kazanan Mwenda, kimliği çalınan gerçek avukatın sisteme giriş yapamadığını belirtip şikayetçi olmasıyla fark edildi.

Konut ilanlarında yeni düzenleme Konut ilanlarında yeni düzenleme

'BAŞARILI, PARLAK BİR GENÇ BEYİN'

Kenya medyasında büyük ses getiren olay halkı hem öfkelendirdi hem de eğlendirdi.

Kenya Hukuk Derneği (LSK) ve ülkenin Kamu Savcılığı Müdürü tarafından kınanmasına rağmen, sahte avukata çok sayıda övgü ve destek geldi.

Kenya Sendikalar Merkez Örgütü (COTU), sahte avukatı ‘başarılı, parlak bir genç beyin’ diye övdü.

Mwenda’nın bir destekçisi de başkent Nairobi’nin eski valisi Mike Sonko. Sosyal medya hesabından bir video yayınlayan Sonko, Mwenda’ya saldıranları ‘aptallık’la suçladı: “O hiç kimseyi öldürmedi, bir terörist değil”

Videoda Mwenda olduğu anlaşılan kişi ise şunları söyledi: “Beni destekleyen ve benim için dua eden insanlara şükranlarımı iletmek istiyorum… Zamanla bu yanlış anlaşılmayı gidereceğim.”