• Gelecek Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 15 Ocak'tan itibaren yürülüğe giren ve 'Ayasofya Camii'nin sessiz sedasız müze yapıldığı' yorumlarına neden olan 'ziyaretçi yönetim planı'ndan doğan tartışmaları TBMM gündemine taşıdı. 

Denizli Milletvekili Ün, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'un cevaplaması istemiyle, şu soruları
yöneltti:

1. Ayasofya statü olarak hala Camii midir? Ayasofya müze midir?

2. Uygulamadan anlaşıldığına göre Ayasofya hem cami hem müze statüsüne bürünmüştür. Bu durum Fatih Sultan Mehmet´in vakfiyesine uygun mudur?

3. 15 Ocak itibariyle yürürlüğe giren 'ziyaretçi yönetim planı' uygulaması konusunda kamuoyuna yabancı turistlere yönelik bilet ücretinin 25 Euro olduğu duyurulurken, yerli ziyaretçiler için de bu kuralın geçerli olduğunun açıklanmaması, yabancı uyruklu Müslümanların ibadethane bölümüne girişleri hakkında bilgi verilmemesi gibi önemli konularda bilgilendirme yapılmamasının ve bukonuda yaşanan kargaşanın gerekçesi nedir?

4. Ayasofya'nın müze işlevi gören bölümüne girişler Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi tabelası altında ücrete tabii tutulmuştur. Ülkemizde cami tabelası altında müze işlevi gören ve bilet kesilen başka ibadethanelerimiz var mıdır?

5. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının giriş ücretlerinin yabancı turistler ile aynı olması, bir Türk vatandaşının camideki eserleri görebilmek için 25 Euro ödeyecek olması ekonomik sorunlarla boğuşan vatandaşlarımıza bir haksızlık değil midir? Bilet ücretlerinin vatandaşlarımızın için mevcut ekonominin durumu göz önüne alınarak makul bir seviyeye getirilmesi konusunda herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

6. Müze işlevi gören bölümün işletmeciliğini alan/yapan firma “DEM Müzecilik A.Ş.” adlı şirket midir?

7. Bahsi geçen şirketin; Ayasofya gibi dünya mirası bir eserin işletmeciliğini yapmaya yeterli deneyimi var mıdır?

8. Şirketin işletmeciliği aldığı ihalenin teknik ve idari şartnamelerinde giriş ücretlerine dair belirlenen bir madde var mıdır?

Saadet Partili Aydın: Başka bir İstanbul’un mümkün olduğunu güçlü bir inançla dile getiriyoruz Saadet Partili Aydın: Başka bir İstanbul’un mümkün olduğunu güçlü bir inançla dile getiriyoruz

9. İhaleyi kazanan şirket bu işletmeciliği kaç yıllığına almıştır?

10. Bu şirketin (DEM Müzecilik A.Ş.) kardeşiniz ve bacanağı ile olan ilişkisi nedir? Söz konusu şirket ile akrabalık ilişkinize dair kamuoyuna yansıyan haberler gerçeği yansıtmakta mıdır?

11. Ayasofya Camii ile ilgili alınan yeni kararlarda, 2020'de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında Ayasofya Camisi'nde yürütülecek koruma, geliştirme, tanıtım ve yönetim faaliyetlerine ilişkin imzalan protokol kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yazılı oluru alınmış mıdır? Alınmış ise ilgili yazışmaları kamuoyu ile paylaşabilir misiniz?

12. Uzun vadede Ayasofya Camii ile ilgili kamuoyuyla paylaşmadığınız yeni bir bölümün; kapatılması, müzeye çevirilmesi, farklı amaçlarla kullanım planlaması bulunmakta mıdır?

13. Ayasofya´nın cami olması ile sevinen geniş kitlelerin ortaya çıkan ve akıllarda Ayasofya´nın sessiz sedasız yeniden müzeye dönüşeceğine dair soru işaretleri uyandıran uygulama sonrası incinen gönüllerine yönelik bir açıklama yapılacak mıdır?