Diyarbakır’da, 12 yaşındaki kız çocuğu G.S.’nin fotoğrafını çektiği iddiasıyla öldürülen, ardından yanlış kişi olduğu anlaşılan Ergün Arslan’ın (40) ölümüyle ilgili olarak 2’si tutuklu olmak üzere toplam 6 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında, olayın başlangıcına dair ifadeler alındı.

Anne N.S. ve kızı G.S., fotoğrafı çekenin Ergün Arslan olmadığını ifade etti.

“Fotoğrafı çeken kişi o değildi”

G.S., çöpçü kıyafetli bir kişinin telefonunu kendisine doğru tuttuğunu belirterek, “Daha sonra eve gidip anneme anlattım. Gelip oraya baktık ama kimseyi göremedik. Ben olayın nasıl geliştiğini bilmiyorum. Fotoğrafı çeken kişi Ergün Arslan değildi. Emniyette de fotoğrafını gördüm, o kişi değildi” dedi. Mahkeme, 2 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.1-2-1

Olayın geçmişi

Kahramanlar-32 operasyonunda biri kırmızı kategoride aranan 2 terörist etkisiz hale getirildi Kahramanlar-32 operasyonunda biri kırmızı kategoride aranan 2 terörist etkisiz hale getirildi

Olay, 3 Nisan 2022’de Sur ilçesindeki Anzele Parkı’nda meydana gelmişti. İddiaya göre parkta oturan bir kız çocuğunun fotoğrafını çektiği öne sürülen Ergün Arslan, bir grup tarafından bıçaklanmış ve ardından dövülerek sokaklarda dolaştırılmıştı. Daha sonra yaşamını yitiren Arslan’ın ölümüne neden olan kişiler polis tarafından tespit edilmiş ve gözaltına alınmıştı. G.S. ile annesi N.S.’nin ifadesi alındığında, G.S. kendisine gösterilen fotoğrafın Ergün Arslan’a ait olmadığını belirtmişti.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın ardından mahkeme heyeti, 2 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar vermiş ve duruşmayı 16 Ocak 2024’e ertelemiştir. (DHA)