Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından; "Deprem bölgesindeki kronik hastalığı olan vatandaşların raporları 1 Ocak'ta bitmişse bu rapor süreleri 30 Haziran'a kadar uzatıldı" açıklamasını yaptı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Kahramanmaraş merkezli olan ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 1 Ocak 2023 tarihinde kronik hasta raporları biten depremzedelerin rapor sürelerinin 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

Saydan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

"SGK, afet bölgesinde yaşayan vatandaşların kronik hasta raporu süresi 1 Ocak’ta bitmişse bu süreyi 30 Haziran'a kadar uzattı.  Bu konuyla ilgili MEDULA sisteminde gerekli düzenlemeler yapılıyor ve hastalar ilaç almaya devam edebilecekler.

b9e990fc-f65b-4f8f-8e9a-2b7480c33281-w

Aynı zamanda ikameti deprem bölgesinde olmayıp da orada 3 ay bulunan ve eczanelerden ilaç almış kronik hastalar da ilaçlarını bir sefere mahsus reçetesiz alabilecekler.

En kısa zamanda da MEDULA sisteminde gerekli düzenlemelerin yapılarak vatandaşın mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımız hiç olmazsa hastalığını, ilacını nasıl temin edeceğini düşünmeyecek.”