İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, T24 isimli internet sitesinde 31 Ekim’de yer alan, gazeteci Tolga Şardan’ın “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısının içeriğinde “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçunun unsurlarını oluşturacak nitelikte söz ve beyanlar bulunduğunu değerlendirerek, resen soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında Ankara’daki evinde gözaltına alınan Şardan, sevk edildiği hakimlikçe 1 Kasım günü tutuklandı.

Avukatların tutukluğa itirazı üzerine mahkeme Tolga Şardan için tahliye kararı verdi.  İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, Şardan için  yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartı getirdi. Tolga Şardan, tutuklama kararının ardından Ankara’dan İstanbul’a getirilmişti.

Şardan’ın tutuklanmasının ardından çok sayıda gazeteci örgütü bunun tüm gazetecilere yönelik bir gözdağı olduğunu vurgulayarak, derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Feci kaza! Otomobil ile TIR çarpıştı, yaralılar var Feci kaza! Otomobil ile TIR çarpıştı, yaralılar var

Yaklaşık bir yıl önce yapılan değişiklikle Türk Ceza Kanunu’na eklenen maddede “Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” ifadesi yer alıyor.