Torba yasa son dakika yakından takip ediliyor. Torba yasa teklifi maddeleri, teklifin Meclis'e gelmesiyle netleşmeye başladı.  '2. torba yasa son dakika gelişmeleri' de merak ediliyor. Vatandaşın gözü kulağı Meclis'e çevrilmişken "Torba yasada neler var, içeriği ve maddeleri neler? Torba yasa ne zaman çıkacak? Yeni torba yasa Melis'e ne zaman gelecek? “sorularının cevapları aranıyor. İşte yeni torba yasa maddelerine ilişkin tüm ayrıntılar...

Torba yasa ne zaman çıkacak?

Cevdet Yılmaz: İstikrarsızlığa yol açmadan KKM'den çıkıyoruz Cevdet Yılmaz: İstikrarsızlığa yol açmadan KKM'den çıkıyoruz

Meclis'in açılması ile görüşülmesi beklenen 2. torba yasa Meclis'e sunuldu. AK Parti 80 maddelik torba yasayı Meclis'e sundu. AK Parti Grup Başkanı Güler; "Toplumumuz için önemli düzenlemeler içeren 80 maddelik yasa teklifimizi bugün Meclis Başkanlığına sunuyoruz.Teklif uluslararası ekonomiye destek sağlamayı amaçlıyor" açıklamasında bulundu. Torba yasanın Meclis'te kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

2. Torba yasa maddeleri neler?

Milyonlarca kişinin anbean takip ettiği 2. torba yasa teklifinde Aile ve Gençlik Bankası, ev hanımlarına emeklilik gibi bir dizi konunun olduğu ön görülüyor. Ekonomik konular üzerinde durulan torba yasanın içeriği henüz netleşmedi…

Teklifin en önemli başlığı: fahiş fiyatla mücadele

Deprem bölgesinde inşaat ve yapı malzemelerini yüksek fiyattan satan işletmeler için cezalar 10 kat artırılacak. Torba Teklife göre, ileri tarihli çeklerde vade öncesi ibraz yasağı uzatılacak. Şans oyunlarında ikramiye dağıtım oranının üst sınırı yüzde 93'e çıkarılacak.Teklifte, Kur Koruma Mevduat Hesaplarına ilişkin de bir düzenleme yapıldı. Kurumlar vergisinin istisna süresi 30 Haziran 2024'e uzatılacak.

Taşerona kadroda son durum

Yaklaşık 90 bin taşeron işçisine kadro verilmesi planlanıyor ve bu çalışmaların Meclis'e sunulması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, takviminde öncelikli olarak memur ve emekli maaşı artışlarını ele aldıktan sonra, taşeron işçilere kadro düzenlemesi konusuna odaklanmayı planlıyor. Konuyla ilgili olarak Bakan Vedat Işıkhan'dan bir açıklama bekleniyor.

Faizsiz evlilik kredisi

Evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de içeren 'Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi', TBMM Başkanlığına sunuldu. Aile ve Gençlik Bankası tarafından 150 bin TL evlilik kredisi 2 yıl geri ödemesiz ve 48 ay vadeli olarak sunulacak.

Kanun teklifi kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi kabul edildi. Kanuna göre, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı kamu tüzel kişiliğine haiz Aile ve Gençlik Fonu kurulacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, hafta başında yapılan kabine toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yılmaz, 'Aile ve Gençlik Fonu' ve konut kredisiyle ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın ifadeleri şöyle:

"Önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacak. Sonra tüm Türkiye yaygınlaşacak. Özellikle, gençlere evlilik kredisi dediğimiz 150 bin TL iki yılı geri ödemesiz 4 yıllık krediye destek verme mekanizmasını içeriyor. İleride fonlar arttıkça imkanlar arttıkça başka destekler tabii ki söz konusu olacak ama aşama aşama gidecek."

Ev hanımlarına emeklilik

Emeklilik yaşının kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilebileceği detayı daha önce bildirilmişti. Bakan Vedat Işıkhan, geçtiğimiz aylarda yaptığı ev hanımları için hazırlanan emeklilik çalışması hakkında, ''Çalışmalarımıza başladık, 5 yıllık dönem içinde bunu hayata geçireceğiz. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında 3'de 1'lik prim desteğini devletimiz ödeyecek.'' sözlerine yer vermişti.

Konutların turizm amaçlı kiralanması

Konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için turizm amaçlı kiralama sözleşmesi yapılmadan önce izin belgesi alınması zorunludur. Ayrıca, Bakanlıkça nitelikleri belirlenen plaket, turizm amaçlı kiralama yapılan konutun girişine asılır. İzin belgesi vermeye Bakanlık yetkilidir.