Jandarma Genel Komutanlığı’nın kurduğu ‘teknik denetim ekibi’, ilk uygulamasını Antalya’da yaptı. Kente giriş yapan yolcu otobüsü, kamyon ve TIR’ların tüm mekanik aksamları incelendi.

11 ilde görev yapacaklar

Jandarma Genel Komutanlığı, Türkiye genelinde hem trafik bilincini oluşturmak hem de mekanik sorunlar nedeniyle meydana gelen kazaları önlemek için özel ekip kurdu. Jandarma personelinden oluşan ‘teknik denetim ekibi’, verilen eğitim sonrası 11 ilde görevlendirildi. İlk denetim, turizm kenti Antalya’da gerçekleştirildi. Döşemealtı ilçesi jandarma uygulama noktasında yapılan denetimde özellikle ağır tonajlı yük taşıyan kamyon, kamyonet ve TIR’ların yanı sıra yolcu otobüsleri denetlendi. Denetlenen araçlar arasında otomobiller de yer aldı.

Nelere dikkat ediliyor?

Saadet-Gelecek Grubu'nun engellilere yönelik önergesi AK Parti-MHP oylarıyla reddedildi Saadet-Gelecek Grubu'nun engellilere yönelik önergesi AK Parti-MHP oylarıyla reddedildi

Özel ekip durdurdukları araçların fren yağını, şanzımanda yağ kaçağı olup olmadığını, araç lastiklerinin basıncını ve lastik kanal derinliğini, sinyal, far, stop lambası gibi tüm aydınlatmalar, araçtaki yükün cinsinin yanı sıra, silecek suyunun olup olmadığına kadar birçok kriter teknik yönden inceleniyor. Kurallara uyulmaması halinde araç trafikten men ediliyor.jandrma-31_24048361

Denetimde kamyonu yakından incelenen ve herhangi bir sorun olmadığı tespit edilen sürücü Cengiz Göz, uygulamanın yerinde olduğunu ve tüm araçların bu şekilde denetlenmesiyle kusurlu araçların yola çıkmayacağını söyledi. (DHA)