İşgalci İsrail'in Filistin'de sivillere orantısız güç kullanmarak şiddete başvurması ve sivilleri katletmesine en büyük tepki veren ülkelerin başında Türkiye gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve bakanları arasında sözlü polemikler de gündem olmuştu.

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'ndan ekonomi yorumu Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'ndan ekonomi yorumu

Dün akşam oynana Antalyaspor-Trabzonspor müsabakasında gol atan İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel'in gol sevinci sırasında yaptığı hareket ise krizi derinleştirdi. Bileğindeki bandaja "100 gün" yazan ve Davut Yıldızı ile birlikte bunu tribünlere ve kameralara gösteren Jehezkel'in hareketi büyük tepki çekti.

Futbolcu gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılırken İsrail Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Bakanlık futbolcunun bugün İsrail'e döneceğini duyurdu.futbolcuaa114687536jpg-YEA9aYWpF0u9ztprUsJwVg

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da sosyal medya üzerinden bu süreci eleştirdi. Gallant, Türkiye'yi "Hamas'ın fiili yürütme kolu" olarak görev yapmakla suçlarken, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te paylaşımlarda bulundu.

İsrail'in 6 Şubat 2023'te yaşanan depremlerin ardından Türkiye'ye hızlı bir şekilde yardım ettiğini hatırlatan Gallant, Jehezkel'e yapılan muameleyi, "ikiyüzlülük ve nankörlüğün bir tezahürü" olarak nitelendirdi.