Abdullah, Washington Post gazetesi için "İki devletli çözüm ortak insanlığımız için bir zafer olur" başlıklı bir makale kaleme aldı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının dünyayı ikiye böldüğünü vurgulayan Abdullah, "Bu süreçte temel insani değerler hakkında paylaşmamız gereken ahlaki açıklık, bir ahlaki kafa karışıklığı halini aldı." görüşünü paylaştı.

Abdullah, Gazze'de bugüne kadar 11 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğine dikkati çekerek, "Gazze'de yerle bir olan evler, okullar ve hastanelerin enkazında binlerce çocuk cesedi yatıyor. Ortak insanlığımız adına, bu kadar gaddarca eylemler ve cinayetler nasıl kabul edilebilir?" ifadesini kullandı.

Tüm dünyadaki liderlerin olayların gerçekliğiyle yüzleşme sorumluluğu olduğunu anlatan Abdullah, şu anda İsrail ve Filistin'deki gidişatın "herkes için zafer" anlamına gelmeyeceğini kaydetti.

- İsrail'i eleştirdi

Abdullah, tıpkı İsrailliler gibi Filistinlilerin de bağımsız, egemen ve yaşanabilir bir devlette, şeref, güvenlik ve saygı içinde yaşamaya hakkı olduğunu ifade ederek, şu değerlendirmelerine yer verdi:

"Neredeyse 20 yıldır, İsrail'in tek taraflı eylemleri barış sürecini baltaladı ve her iki taraf için de barış ve güvenlik için iki devletli çözüm sunan Oslo Anlaşmalarıyla alay etti. Aslında, adım adım ve uluslararası hukuka aykırı olarak Filistin toprakları, küçük, birbiriyle bağlantısı olmayan yerleşim yerlerine bölündü."

- "Gazzeliler evlerini terk etmeyecek"

Abdullah, Gazze'deki ailelerin bombalandığını ve Birleşmiş Milletler binaları dahil artık onlara sığınılacak bir yer bırakılmadığını işaret ederek, "Şu konuda yanılmayın, Gazzeli aileler, kendilerine atılan broşürler ya da mesajlar nedeniyle evlerini terk etmeyecek. Onlar, terk etmenin umudu, onuru ve topraklarına geri dönme şansını kaybetmek demek olduğunu biliyorlar." ifadelerini kullandı.

Bölgede bundan sonra olacakların tüm dünya için bir dönüm noktası olacağını vurgulayan Abdullah, iki devletli çözümün tüm dünya için öncelik olması gerektiğini anlattı.

İşgalci İsrail "güvenli" dediği Gazze'nin güneyindeki sivillerden bölgeyi terk etmelerini istedi İşgalci İsrail "güvenli" dediği Gazze'nin güneyindeki sivillerden bölgeyi terk etmelerini istedi

Abdullah, iki devletli çözüm için çalışmanın kolay olmadığını ancak zorunlu olduğuna dikkati çekerek, "Ortaya çıkan katliamda bir zafer yok. Filistinlilere hakları ve devletleri verilmediği müddetçe kimse galip gelmeyecek. Sadece bu durumda (iki devletli çözüm), İsrailliler ve Filistinlilerin barışı için gerçek bir zafer kazanılır. Ayrıca bu, her şeyden önce ortak insanlığımız için bir zafer olur." görüşünü paylaştı.