Uyuşturucu satıcısı veya hırsız... Simülasyon oyunlarındaki tehlike! Uyuşturucu satıcısı veya hırsız... Simülasyon oyunlarındaki tehlike!

WhatsApp’ta yabancı numaralardan gelen ve “Merhaba” ile başlayan mesajlar son zamanlarda artışa geçti. Webtekno'dan Dilara Ok, kendisine gelen bu tarz bir mesaj sonrası karşı taraf ile iletişime geçerek bir konuşma gerçekleştirdi.

Habere göre, e-ticaret sitelerinde “çakma” olarak adlandırılan ürünlere yapılan yorum ve beğeniler ile alışveriş yapılacak insanlar kandırılıyor. +1 (575) ile başlayan telefondan gelen "Merhaba" mesajını yapay zeka yazıyor. Siz "Merhaba" demediğiniz sürece asıl konuya girmeyip bekliyorlar.

Görevi ve linki göndermeden önce size Telegram kullanıp kullanmadığınızı soruyorlar. Çünkü bir yerden sonra konuşma oraya geçiyor. Toplamda 3 ürün gönderip sizin beğenmenizi ve beğendiğinizi kanıtlayan ekran görüntüsü atmanızı istiyorlar. Sonrasında WhatsApp konuşması sona eriyor ve Telegram'da iletişime geçilecek kişinin linkini gönderiyorlar.

Mesaj gönderen kişi stok fotoğraf kullanıyor ayrıca mesajlardaki bozuk Türkçe de gerçek kişi olmadığını kanıtlar nitelikte. Verilen 'görevler' sonrası gerçekten parayı gönderiyorlar.

Hesaba 50 TL'yi gönderdikten sonra sizden ekran görüntüsü isteyip yeni linkleri teslim ediyorlar. Beğeni yapılacak üç link için ise 30 TL ödeme yapacaklarını söylüyorlar ve yapıyorlar da.

Yaptıkları işi yasal gibi göstermek için bir site linki gönderip artık bu işi profesyonel olarak yapabileceğinizi, her gün 28 beğeni ile 600 TL kazanabileceğinizi de söyleyip aslında sizi kandırmaya çalışıyorlar.

EFT'de ismi geçen kişiye Instagram'dan ulaşılınca, para gönderen kişinin de yapay zeka ile konuşarak bu işi yaptığı ortaya çıkıyor. Kendisine beğeni ve yorum yapan insanlara para göndermesi gerektiği söyleniyor ve o da yapıyor.

Gün içerisinde farklı hesaplara toplamda 2 bin TL'ye yakın para gönderdiğini söylüyor. Günlük 100 kişiye yaptıkları transferlerin ücretini ise gün sonunda alıyorlar. Onlara cevap veren de bir yapay zeka ve sadece para aktarımı için görüşüyorlar.

"Merhaba" yazmak için bu numaraları nereden buldukları, kişisel bilgileri kimin çaldığı veya sattığı konusu ise muallak. Bilinmeyen numaralardan gelen mesajlara cevap verip hataya düşmemekte fayda var. Çünkü bazı sahte hesaplar bir süre sonra sizden para istiyorlar.