Ticaret Bakanlığı'na bağlı Reklam Kurulu, son dönemde artan "1TL'ye satılık ev" ilanlarının aldatmaca olduğunu tespit etti. Haber Global'in haberine göre, bu tür ilanların gerçeği yansıtmadığı ve tüketicileri yanıltmak için kullanıldığı belirlendi. Alınan yeni kararla birlikte, satılık ev ilanlarında mülkün gerçek değerini yansıtmayan fiyatlar kullanılamayacak.

Reklam Kurulu’ndan ceza

Reklam Kurulu, Nisan ayındaki toplantısında satılık evleri "1 liraya" gibi sembolik fiyatlarla ilana koyan emlak firmalarına yönelik şikayetleri değerlendirdi. Kurul, bu ve benzeri 15 ayrı reklamı durdurdu ve reklama ceza verdi. 3 TL, 5 TL, 990 TL, bin 50 TL, 1 bin 950 TL, 11 bin 111 TL, 22 bin 222 TL gibi çeşitli fiyatlarla ilanı veren emlak firmalarının reklamları da durduruldu.

99 bin TL’ye "1 TL'ye satılık" aldatmacası bitti

Kurul, 99 bin 999 TL, 100 bin TL, 111 bin TL, 125 bin TL gibi fiyatlı ilanları da inceledi. Evlerin bu fiyata satılmadığını, tüketicilere evin fiyatının daha yüksek olduğunun belirtildiğini tespit eden kurul, bu ilanlar hakkında da durdurma cezası kesti.

Eylem Tok duruşması ertelendi Eylem Tok duruşması ertelendi

Ticaret Bakanlığı’ndan net mesaj

Ticaret Bakanlığı'ndan bu tür aldatmacalara karşı dikkatli olunması ve ev satın almadan önce detaylı araştırma yapılmasını tüketicilere tavsiye etti. Bakanlık, emlak firmalarına da gerçek dışı fiyatlarla ilana çıkmamaları ve tüketicileri yanıltmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Ticaret Bakanlığı'nın bu adımı, "1TL'ye satılık ev" aldatmacasına son vermesi ve emlak sektörünce şeffaf bir ortam oluşması açından önemli bir gelişme olarak değerlendiriyor.