"Selimiye Farkındalık Koşusu" düzenlendi "Selimiye Farkındalık Koşusu" düzenlendi

11. Boğaziçi Film Festivali, 8-16 Aralık'ta sinemaseverlerle buluşacak. 

Türkiye ve dünya sinemasından örneklerin gösterimleri, ustalık sınıfları ve söyleşileriyle seyircilerini ağırlayacak festivalin "Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması"nda "En İyi Film Ödülü" için 8 film yarışacak.

Festival seçkisinde İsmail Doruk'un "60 Gün", Umut Evirgen'in "Annesinin Kuzusu", Mesut Keklik'in "Bölge", Tufan Şimşekcan'ın "Ceylin", Yiğit Küçükkibar'ın "Gün Batımına Birkaç Gün Kala", Mehmet Demir Yılmaz'ın "Kum Zambağı", Nursen Çetin Köreken'in "Üç Arkadaş", Miraç Atabey'in "Zamanımızın Bir Kahramanı" filmleri yer alacak.


Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alan filmlerden "Bölge", "Gün Batımına Birkaç Gün Kala", "Kum Zambağı" "Üç Arkadaş" ve "Zamanımızın Bir Kahramanı" filmleri dünya prömiyerlerini, "60 Gün" ise Türkiye prömiyerini 11. Boğaziçi Film Festivali'nde gerçekleştirecek.

bos-sinema-getty-1625930

Yönetmenlik kariyerinin başında olan isimleri desteklemek ve yönetmenlerin yeni filmlerinin önünü açmak amacıyla ulusal yarışmada Akli Film'in destekleriyle verilen "En İyi İlk Film Ödülü" için de yönetmenlerinin ilk uzun metrajları olan "Bölge", "Ceylin", "Gün Batımına Birkaç Gün Kala" ve "Zamanımızın Bir Kahramanı" filmleri yarışacak. 

En iyi film ödülü 200 bin lira

Boğaziçi Film Festivali'nde her yıl sinemanın yeni ve nitelikli filmlerini seyirciyle buluşturmak ve Türk sinemasının ulusal ve uluslararası görünürlüğünü arttırmak adına düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda büyük ödül olarak "En İyi Film"e verilen Altın Yunus'un yanı sıra 200 bin lira para ödülü verilecek.

Jüri değerlendirmelerinin ardından "En İyi Yönetmen", "En İyi Senaryo", "En İyi Kadın Oyuncu", "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Görüntü Yönetmeni" ve "En İyi Kurgu" dallarında ödüller sahiplerini bulacak.

20 kısa film ve 10 belgesel yarışacak

Festivalin Kısa Ulusal Kurmaca Yarışması'nda Can Baran'ın yönettiği "Apartman Boşluğu", Sertaç Bozkurt imzasını taşıyan "Ayakkabı", Mehmet Acaruk'un imza attığı "Elma", Resul Aşlak'ın yönettiği "Fotoğraf", Muaz Güneş'in yönetmenliğini üstlendiği "Hayırlı Olsun Ziyareti", Zeynep İncetekin'in imzasını taşıyan "Karatavuk", Uğur Savaş'ın imza attığı "Kurdun Kutusu", Murat Berber imzalı "Mesken", Süleyman Civliz imzalı "Selvi Uykusu" ve Recep Çavdar'ın yönettiği "Zemberek" yer alacak.

009_2023_002_2023_11_Kasim_21_20231130_2_61481675_95459939

Kısa Uluslararası Kurmaca Yarışması'nda ise Filipinli yönetmen Sam Manacsa'nın "Cross My Heart and Hope To Die" filminin yanı sıra İranlı yönetmen Sonia K. Hadad'ın "File", Yunan yönetmen Nikos Kyritsi'nin "Highway of a Broken Heart", Hırvat yönetmen Jasna Safic'in "Late Winter", Fransız yönetmen Mahaut Adam'ın "My Little Daddy", Çek yönetmen Damian Vondrasek'ın "Rites", Portekizli yönetmen David Da Costa'nın "The Death Mess", Hırvat yönetmen Andrea Slavicek'in "The Real Truth About the Fight", Makedon yönetmen Aleksandra Kardalevska'nın "The Script" ve Çek yönetmen Savva Dolomanov'un "Silhouette" filmleri seyirci ile buluşacak.

009_2023_002_2023_11_Kasim_21_20231130_2_61481675_95459938

Ulusal Belgesel Yarışması'nda da Enes Hakan Tokyay tarafından yönetilen "Bilinen Son Kıyamet" filminin yanı sıra Saeid Mayahy tarafından yönetilen "Game Over", Tuba Deniz imzası taşıyan "Hayal Eyler Gönül Geçmiş Zamanı", Semih Sağman imzası taşıyan "Hayatımın En Güzel Günü", Murat Pay imzalı "Hep Otuz Yaşında", Seyid Çolak imzalı "Kedi Adam", Kırk Serhan Doğan'ın yönetmen koltuğunda oturduğu "Meryem", Behçet Güleryüz'ün yönetmenliğini üstlendiği "Seyirlik Bir Gariplik: Van Gölü Canavarı" ve Mehmet Güreli'nin yönettiği "Sinema Hakikatinin İçinde Uzun Bir Yolculuk: Necip Sarıcı" belgeselleri bulunuyor.

Festivalin tüm kategorilerinde yarışan kısa filmler içerisinden kısa kurmaca jürisinin değerlendirmeleriyle seçilecek en iyi filme 50 bin lira değerindeki Ahmet Uluçay Kısa Film Büyük Ödülü verilecek.

Belgesel kategorisinde ise en iyi ulusal belgesel 50 bin lira, her kategorinin en iyi filmi de 30 bin lira ile ödüllendirilecek.

Ulusal Kısa Kurmaca Yarışması'ndaki bir filme 20 bin lira değerinde İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü de takdim edilecek.

Film gösterimleri ve söyleşileri takip etmek isteyenler, 6 Aralık'a kadar www.bogazicifilmfestivali.com adresi üzerinden başvuru yapabilecek.