Serbestiyet'ten Hilal Köylü'ye röportaj veren Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı MHP ile ittifak ve Mehmet Uçum üzerinden eleştirdi. "En büyük yetki Sayın Erdoğan'a aittir." diyen Çelik, bazı isimleri değiştirmek yerine, Erdoğan'ın kendi içsel olarak da hesaplaşma yapması gerektiğini söyledi. AK Parti'nin artık bir kadro hareketi olmadığını belirten Çelik, başarıyı sahiplenip başarısızlığı başka yerlere yüklemenin doğru olmadığını ifade etti.

'Erdoğan buna nasıl müsade ediyor?'

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum'un Van sürecindeki tavırlarını da eleştiren Hüseyin Çelik, Uçum'a "Sarayda kanunların efendisi haline getirilmiş bir komünist bozuntusu var. Ne idüğü belirsiz adam racon kesiyor, parmak sallıyor. Erdoğan buna nasıl müsaade ediyor?" ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin parti programını oluşturan 10 kişiden sadece birinin, 53 kurucu milletvekilinden ise yalnızca Faruk Çelik'in parti içinde kaldığını belirten Çelik, "Sivil kurucuların çoğu artık sahnede değil. Bir kısmı aramızdan ayrıldı, bir kısmı ise etkisiz ve yetkisiz bir şekilde kenarda bekliyor." diyerek Erdoğan'ı, kendi çevresindekilerin haklarını ve kendi haklarını koruyan bir lider olarak tanıdıklarını ama bu durumun artık değiştiğini gördüğünü belirtti.

Cumartesi Anneleri 1000. kez Galatasaray'da Cumartesi Anneleri 1000. kez Galatasaray'da

MHP eleştirisi

"AK Parti din üzerinden siyaset yapmayan, muhafazakâr demokrat bir partiydi. Sonra kendisini dini değerler üzerinden siyaset yapan, milliyetçilik rüzgarıyla kendisini MHP’ye mahkum eden bir parti haline getirdi" görüşünü savunan Çelik, "Daha önce MHP ile ittifak için 'cinnet hali' demiştim. Şimdi yine aynı şeyi söylüyorum" dedi.

Uçum'a sert sözler

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum'un Van sürecindeki tavırlarını eleştiren Hüseyin Çelik, Uçum'a "Sarayda kanunların efendisi haline getirilmiş bir komünist bozuntusu var. Ne idüğü belirsiz adam racon kesiyor, parmak sallıyor. Erdoğan buna nasıl müsaade ediyor?" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mehmet Uçum, Van’daki mazbata kriziyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Muhalefetin tüm aktörlerinin ve daha çarpıcısı iktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neo liberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin Van olayında aldıkları tutumların kaydedildiğini de herkes fark eder” ifadelerini kullanmıştı.

Uçum’un sözlerine AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu “Parti içindeki Kürt aktörlerin fikirlerini özgürce ifade etmelerini nasıl bekleyebiliriz? Onlar da film “aslında bölücü” mü sayılacaklar?” diye tepki göstermişti.

Mehmet Uçum Kimdir?

Mehmet Uçum 19 Mayıs 1965 Kars doğumludur. 57 yaşındaki siyaset insanı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi Bölümünde yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Mehmet Uçum uzun yıllar serbest avukat olarak görev yaptı. TESEV üyesidir

Uçum aynı zamanda Demokratik Açılıma Yurttaş Katkısı Platformu ile Yeni Anayasa Platformunun kurucusu ve sözcülerinden biri. Mehmet Uçum evli ve bir çocuk babasıdır.

Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneğinin (PODEM) Kurucu Başkanı ve üyesi olan Uçum aynı zamanda TBMM 25. dönem Kars milletvekili. Mehmet Uçum şu anda Cumhurbaşkanı başdanışmanlığı yapmakta.