Listede, Kaplan’ın hamburger şirketi, bir dönem ortak olduğu Ankara İnce’deki Atlı Bahçe, Ankara merkezli bir holdinge bağlı 4 şirket ile ünlü eğlence mekânlarını bünyesinde bulunduran üç şirket de yer alıyor. 31 şirketin yönetimi artık TMSF’de. Fon, şirketlerin yönetimine 14 kişiyi getirdi.

HalkTV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, yurtdışına çıkarken havalimanında gözaltına alınan Ayhan Bora Kaplan'a yönelik soruşturma kapsamında Ankara 2. Sulh Ceza, Ankara 5. Sulh Ceza ve Ankara 8. Sulh Ceza Hâkimliği kararı ile 32 şirketin yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) geçti. Tescil işlemleri ise birkaç gün önce yapıldı.

Çalışkan: İskenderun şov yapma yeri değil, yaraları sarma yeri Çalışkan: İskenderun şov yapma yeri değil, yaraları sarma yeri

Bir hafta önce kurmuştu 
El koyma kararı verilen Agriola İnşaat A.Ş., Agriola Otomotiv A.Ş. ile 15 milyon sermayeli Agriola Tarım A.Ş. ve Dexas Gıda A.Ş.’nin yönetiminde Ayhan Bora Kaplan bulunuyordu. Kaplan’ın 2 yıl önce kurduğu Dexas Gıda’nın bünyesinde 4 hamburger restoranı bulunuyor. Kayıtlara göre Agriola İnşaat ve Agriola Otomotiv, Kaplan tarafından, gözaltına alınmadan bir hafta önce kuruldu.

Elden ele devredilen şirkete de el kondu 
TMSF yönetimine geçen şirketlerden biri de Atlıbahçe Turizm şirketi. Temmuz 2020’de kurulan şirketin 2 hissedarı, Kasım 2021’de yüzde 50 hisseyi Ayhan Bora Kaplan’a devretti. Devirle birlikte şirkette, Kaplan ile Nihal Akbaba eşit hissedar oldu. Bu devir işleminden 9 ay sonra Kaplan, hissesini Cevat Sekülü’ye devretti. Bu kişi ise aldığı hisseyi 3 ay sonra Samira Ağayeva Aktan’a devretti. Nihal Akbaba ile Ali Cem Ersoy’un ortak olduğu Cube Restoran A.Ş. de TMSF'ye geçti.

Gözde mekanları işletiyorlardı 
El koyma kararı verilen şirketlerden 3’ü ise Ankara eğlence sektörünün önde gelen isimlerinden Cemil Kumaşçıoğlu’nun sahibi olduğu CK Yiyecek İçecek A.Ş. ile CBK Yiyecek İçecek ve EMR Yiyecek İçecek Şirketi. Kumaşçıoğlu ile ortakları Emre Topel ve Fethi Koyuncu kentin en önemli mekânlarını işletiyor. Geçen yıl açılan "Bohem Ankara" bu mekânların en ünlüsü.

Salih Durbaba’nın sahibi olduğu DR Holding bünyesinde bulunan DR Healt Sağlık Turizm A.Ş., DR Petrol İnşaat A.Ş., DR Robotics Bilişim A.Ş. ve DR Medikal İnşaat İlaçlama de el konulan şirketler listesinde. Ticaret sicil kayıtlarına göre, söz konusu 4 şirket de son 2 yılda kuruldu.