Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “Belediyemizde görevli bin 733 personelin en az 500’üne iş bulmak zorundayız. Çünkü 10 kişinin yapacağı işi 100 kişiyle yapan birimler var. Tablo böyleyken hiç kimse, 'Benim çocuğumu işe al da belediye batarsa batsın' diyemez, buna izin veremeyiz” diye konuştu.

CHP Ortahisar İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği Danışma Kurulu Toplantısı Ortahisar Belediyesi’nin çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, İl Başkanı Mustafa Bak, Ortahisar İlçe Başkanı Haluk Batmaz, il ve ilçe örgütleri, partinin il ve ilçe kadın ve gençlik kolları, mahalle temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Kaya, burada yaptığı konuşmada Belediyenin ihtiyaç fazlası personel yapısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kaya, Ortahisar Belediyesi’nin çok amaçlı salonunu tüm kesimlerin etkinliklerine açık hale getirdiğini hatırlatarak, CHP İl Başkanlığının da toplantı için para ödeyerek salonu kiraladığını vurguladı.

 “Büyük sorunlarla karşı karşıyayız”

Bursa Valiliği'nden Sinan Ateş'in ablasının takip edildiği iddiasına yönelik açıklama Bursa Valiliği'nden Sinan Ateş'in ablasının takip edildiği iddiasına yönelik açıklama

Ortahisar Belediyesi’nin çok büyük sorunları olduğuna dikkat çeken Başkan Kaya, “Ortada çok ciddi, çok büyük sorunlar var. Şöyle düşünün, ortada bir havuz var, bu havuza yıllardır birçok musluktan sular akıyor ama havuzda bir damla su yok arkadaşlar. Seçildiğimiz günün ertesinde Belediye Başkan Yardımcımız Cüneyt Bey, önceki belediye başkanı arkadaşa hepimizin huzurunda şunu dedi: 'Sayın Başkanım öyle bir tablo devrettiniz ki, mazot alacak paramız yok.' Böyle bir tablo devraldık” şeklinde konuştu.

“Belediyede en az 500 personele iş bulmak zorundayız”

Ortahisar Belediyesi’nin personel durumuna da değinen Kaya, “Dert yanmak şikayet etmek için söylemiyorum ama bir durum tespiti yapmak için söylüyorum. Belediyemizin gelir durumuna ilişkin burada kısa birkaç şey söylemek istiyorum, hepiniz bilin. Belediyemizde bin 733 personel var, ama ortada şöyle acı bir gerçek de var; bu bin 733 personelimizin en az 500’üne iş bulmak zorundayız. Bin 733 çalışanımız var, aylık 59,5 milyon maaş ödüyoruz ama en az 500’üne iş bulmaya çalışıyoruz. Böyle bir tablodan bahsediyorum. Bu tablonun üstüne haklı olarak yüzlerce partilimizden, 2 bin küsur CV bize geldi. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün partisiyiz, yol arkadaşlarıyız. Biz, nerede bir sıkıntı varsa, bu ülke ne zaman dara düşerse, ortaya çıkıp bu sıkıntıları çözmeye talip olmuş insanların partisiyiz. Bu bilinçle bu partide siyaset yapıyoruz yıllardır” açıklamalarında bulundu.

“Bir kısım personeli büyükşehir belediyesine göndereceğiz”

İş taleplerini anlayışla karşıladığını ancak mevcut durumda personel şişkinliği olduğuna işaret eden Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir kısmını Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç’le görüşüp gönderdik, tekrar görüştük bir kısmını daha Büyükşehir’e göndereceğiz, kendisi de bu konuda olumlu yaklaştı. Bütün bunları yoluna koyduktan sonra, sistemi sağlıklı işler hale getirdikten sonra elbette biz de bu parti için mücadele eden liyakatli, ahlak sahibi gençlerimizin iş bulmasına katkı vermeye çalışacağız. Bu bizim görevimiz, bunu yok saymıyorum. Sıkıntının ne kadar büyük olduğunu da biliyoruz. Ama kimse, 'Burası batmış batarsa batsın, benim çocuğumu da al da ne olursa olsun' dememeli. Biz bunu diyemeyiz. Yıllarca böyle olduğu için bu güzel ülke bu hale geldi. 10 kişinin yapacağı işi 100 kişiyle yapan birimler var maalesef. Dolayısıyla, biz bu sağlıksız yapıyı, bu kötü yönetim anlayışını bir düzene sokup belediyemizi tıkır tıkır işleyen, maaşları gününde ödeyebilen, halka hizmet üretebilen, vaat ettiği projeleri bir bir hayata geçiren ve kamu kaynaklarını halk yararına kullanan bir anlayışla yönetilebilir hale getirdiğimiz zaman sizler de göreceksiniz Trabzon’da nasıl bir örnek belediyecilik yaptığımızı nasıl başarılı olduğumuzu nasıl halkın yüzünü güldürdüğümüzü sizler de göreceksiniz, bütün Türkiye de görecek.”

Kaynak: anka