İİT ve Arap Grubu üyelerinin temsilcileri, New York'taki BM binasında basın toplantısı düzenledi.

Grup adına konuşma yapan Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Gazze'de acilen insani ateşkes sağlanması için karar tasarısı sunacağını, BMGK'nin bu tasarıyı desteklemesi gerektiğini dile getirdi.

Mansur, Gazze'deki durum ve saldırıların korkunç boyutlara ulaştığına dikkati çekerek BMGK'nin uluslararası barış ve güvenliği muhafaza etme görevini yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Karar tasarısının yarın sabah BMGK'de düzenlenecek oturumda oylanacağını bildiren Mansur, 99. maddeyi işleterek BMGK'ye mektup gönderen Genel Sekreter Antonio Guterres'e teşekkür etti.

Mansur, Gazze'de sivil can kaybının 17 bini aştığının, öldürülenlerin yüzde 70'inin kadın ve çocuklardan oluştuğunun altını çizerek "BM'nin kuruluşundan bu yana en fazla çocuğun ölümüne neden olan çatışma mide bulandırıcı ve utanç verici. İsrail devletinin vahşi liderleri, yürüttükleri faaliyetler için cezalandırılmalı." dedi.

Malatya'da deprem! Bakan Yerlikaya'dan ilk açıklama Malatya'da deprem! Bakan Yerlikaya'dan ilk açıklama

ABD'nin BMGK'de ilave bir karara sıcak bakmadığına ilişkin ise Mansur, "Biz ateşkes çağrısında bulunuyoruz. Genel Sekreter, tüm BM organları ateşkes çağrısında bulunuyor. (Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep) Borrell, AB, (Fransa Cumhurbaşkanı) Emmanuel Macron, Rusya ve Çin ateşkes istiyor." diyerek dünyanın her köşesinden yükselen bu seslere kulak verilmesi gerektiğini kaydetti.