Uzun bir süredir beklenen ve iktidar tarafından da sinyalleri verilen 'mesai saatlerin değişiklik' çalışanların gündem konusu. Geçtiğimiz gün AK Parti'nin Meclis'e sunduğu 'çalışma gün ve saatleri' ile ilgili grup önerisi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bunun bütününde Türkiye genelinde çalışma saatleri ve günlerine dair değişiklikler yapılmasını içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ne onay verildi.

CNN Türk’te yer alan habere göre; çalışma saatlerine dair detaylar henüz netleşmemekle birlikte, mevcut uzun mesai saatlerinin kısalmasına yönelik beklentiler arttı.

Öneri, aynı zamanda çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesini içeriyordu.

Netleşmesi an meselesi

Genel Kurul'un çalışmalarına 16 Ocak Salı günü başlaması beklenirken, Türkiye'de çalışma saatleri ve günlerine dair resmi bir açıklama yapılıp yapılmayacağı ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

Marmara Denizi'nde geminin kayıp 4 mürettebatı, su yüzeyi ve sahilde aranacak Marmara Denizi'nde geminin kayıp 4 mürettebatı, su yüzeyi ve sahilde aranacak

Şu an yasal süre ne kadar?

Yasalara göre haftada en fazla 45 saat çalışılabilir. Ancak bu sürenin günlük 11 saati aşmaması gerekiyor. İşverenler sözleşme ya da işyerindeki uygulamaya göre çalışanların mesai saatlerini 5 gün 9 saat olacak şekilde ayarlayabilir. Memurların ise çalışma süresi haftalık 40 saat olarak uygulanıyor.