CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, milyonlarca kişinin e-devlet üzerindeki bilgilerini sadece 200 lira karşılığında isteyene verdiğini söyledi. Konuyu TBMM bütçe görüşmelerinde de vurgulayan Karasu, Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na önlem almaları için çağrı yaptı.

“200 liraya satılıyor”

Siber dolandırıcıların kişisel bilgilere erişebildiğini, iktidarın ise sadece izlediğini söyleyen Karasu

“E-Devlet'teki milyonlarca vatandaşımızın kişisel verileri telefon uygulamaları üzerinden satılıyor. Bu bir iddia değil gerçek. Telegram’da 200 lirayı ödeyen bir kişi, istediği her kişinin devlet sisteminde kayıt altında tutulan, yani e-Devlet, e-Nabız üzerindeki kişisel verilerine rahatça ulaşabiliyor." ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bilgin: Demre-Finike yolundaki zulme son vereceğiz Saadet Partisi Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bilgin: Demre-Finike yolundaki zulme son vereceğiz

'Rahatlıkla adınıza bankacılık suçu işlenebilir'

Dolandırıcıların, soy ağacı, adres, GSM numarası, sağlık verileri, araç plakası gibi özel bilgilere ulaşabildiğini belirten Karasu "Kötü niyetli birinin elinde, hepiniz her türlü hırsızlık, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık suçundan mağdur olabilirsiniz. Rahatlıkla adınız kullanarak bankacılık suçları da işlenebilir." diyerek uyardı.

'Uyumayın...'

Ulaştırma bakanı Uraloğlu'na seslenen Karasu "‘Böyle bir şey olmaz’ diyorsanız Sayın Bakan, isterseniz sizin bilgilerinize de öğrenebilirim. Daha önce devletin kozmik odalarına teröristleri soktunuz, sonra helallik istediniz. Şimdi de bu korkunç durumu sadece izlemekle yetiniyorsunuz. Uyumayın, bu aymazlığın hesabını sorun Sayın Bakan.” dedi.