Ankara Başsavcılığı uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetinde soruşturmayı tamamlayarak, 22 kişi hakkında ''tasarlayarak öldürme'' suçundan iddianame düzenledi. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Sinan Ateş'le ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. İddianamenin 1.5 yıl sonra hazırlanmasına tepki gösteren Davutoğlu, "Neden bu iddianamenin tamamlanması için yerel seçimlerin geçmesi beklendi? Neden Anayasa görüşmeleri öncesinde bu iddianame tamamlandı? Çünkü amaçları rahmetli Sinan Ateş’in katillerini adalete teslim etmek ve adaleti tesis etmek değil, gayeleri bu davayı ortaklarına karşı bir koz olarak kullanmak ve yalnızca siyasi bir çıkar elde etmek." ifadelerini kullandı.

Davutoğlu'nun paylaşımı şöyle;

"Milliyetçilik; bu vatanın bayrağı ve ezanıyla birlikte Milletin hukukunu savunmak, adaleti tesis etmek ve koruyabilmektir. Gerçek bir milliyetçi, evladının hukukunu arayanlara köstek olan değil; vatan evladının dökülen kanının hesabını adalet önünde sorabilendir! 1,5 yıldır yazılamayan Sinan Ateş iddianamesi neden bugün açıklandı? Neden bu kadar zaman boyunca savcılar, bu iddianameden el çektirildi? Neden bu iddianamenin tamamlanması için yerel seçimlerin geçmesi beklendi? Neden Anayasa görüşmeleri öncesinde bu iddianame tamamlandı? Çünkü amaçları rahmetli Sinan Ateş’in katillerini adalete teslim etmek ve adaleti tesis etmek değil, gayeleri bu davayı ortaklarına karşı bir koz olarak kullanmak ve yalnızca siyasi bir çıkar elde etmek.

"Dosyanın takipçisi olacağız"

Ey iktidar nimetlerinin içinde milliyetçilik nutku atanlar! Oğlunun katillerinin adalet önünde hesap vermesini göremeden evlat acısı ile Hakk'a yürüyen Musa Ateş kimsenin kaçamayacağı hesap gününde yakanıza yapıştığında bugün attığınız hamasi nutukların size hiç bir faydası olmayacak! Sinan Ateş’in kirli bir cinayet sonunda yetim kalan evlatları yarın size “babamızın katillerini niye korudunuz?” diye hesap sorduklarında verecek cevabınız olmayacak! Biz ise adaletin gerçek anlamda tecelli etmesi için Sinan Ateş dosyasının takipçisi olmaya devam edeceğiz!"