Savaşın 38. gününde Gazze sokakları sıcak çatışmalara sahne oldu. İsrail ordusu Gazze'nin kuzeyindeki hastaneleri hedef aldı: BM ve AB'den çatışmalara ara verilmesi çağrısı 

İsrail ordusu, askerlerinin Beyt Hanun ve Cebaliye'deki görüntülerini paylaştı. İsrail'in bombaladığı Han Yunus'ta da ölenler ve yaralananlar oldu. 

Hamas son 48 saatte israil'e ait 25 araç ve toplam 160 askeri hedefin imha edildiğini açıkladı. 

İsrail basınına göre, 7 Ekim'den bu yana 370 bin İsrailli ülkesini terk etti İsrail basınına göre, 7 Ekim'den bu yana 370 bin İsrailli ülkesini terk etti

7 Ekim'den bu yana hayatını kaybeden sivillerin sayısı ise 4 bin 630'u çocuk olmak üzere 11 bin 240'a yükseldi. Hastanelerle iletişim kesildiğinden, net sayı alınamadığı kaydedildi. 

İsrail ordusunun son 24 satte iki kez vurduğu Şifa hastanesinin acil kanadında hasar oluştu. tasarımsuu.JPG (23)-43

Bölgede yoğun çatışmalar sürerken, hastanedeki 36'sı çocuk, 600 hastanın hayati tehlikesi bulunduğu açıklandı. Enerji yetersizliğinden bazı yenidoğanların öldüğü, prematüre 10 bebeğin de çalışmayan kuvözlerden çıkarıldığı bildirildi. 

İsrail ordusu, hastanedeki bebeklerin tahliye edileceğini duyurmuştu ancak Filistinli yetkililer hastane çevresindeki kuşatmanın sürdüğünü açıkladı. 

Amerikan Medyasına konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, "Rehinelerin serbest bırakılması için potansiyel bir anlaşma olabilir." ifadelerini kullandı. 

Aynı saatlerde Hamas, Şifa Hastanesi'nin durumu sebebiyle rehine müzakerelerinin askıya alındığını duyurdu. 

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ise Gazze'de Nazi ideolojisiyle savaştıklarını iddia etti. BBC yayınına katılan Herzog, Gazze'de öldürülen bir Hamas üyesinin üzerinden Adolf Hitler'in "Kavgam" kitabının çıktığını söyledi. 

Herzog, Hitler'in kitabına çalışan Hamas üyesinin "Yahudileri nasıl öldüreceklerini" not aldığını öne sürdü. 

Öte yandan İsrail Lübnan sınırında da çatışmalar sürüyor. Lübnan'dan ateşlenen füzeler İsrail'in kuzey bölgelerine düştü. Yaralananlar oldu. İsrail ordusu top atışıyla karşılık verdiklerini açıkladı. 

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise, Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah'ın "İsrail'e karşı yeni silahlarla çatışmaya devam ettikleri" açıklamasına tehditle yanıt verdi. 

Savaşın Lübnan'a yayılabileceğini söyleyen Gallant "Nasrallah hata yapacak olursa, Beyrut'un kaderinin Gazze'ye benzeyeceğini Lübnanlı siviller bilmeli" diye konuştu.