İşgalci İsrail, 7 Ekim'den bu yana Filistin'e yönelik saldırılarına devam ederken Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini aştı. Saldırılarla birlikte yine Gazze'de 7 Ekim'den bu yana en az yüzde 70 kişi de yerinden edildi.

Filistin asıllı Kanadalı Gazeteci Zahraa Al-Akhrass, Kanada merkezli haber ajansı Global News'ten bu orantısız güce kayıtsız kalmayıp Filistin'e destek veren paylaşımları sebebiyle işten çıkarılmıştı.

Akhrass, bu süreci ve Batı medyasının Filistin'i destekleyen gazetecilere yönelik tutumunu değerlendirdi.

Akhrass, 17 Ekim'de Filistin halkına desteğini ifade eden paylaşımları nedeniyle Şubat 2020'den bu yana çalıştığı Global News'ten çıkarıldığını açıklayarak, şu ifadeleri kullandı:

İşgalci İsrail "güvenli" dediği Gazze'nin güneyindeki sivillerden bölgeyi terk etmelerini istedi İşgalci İsrail "güvenli" dediği Gazze'nin güneyindeki sivillerden bölgeyi terk etmelerini istedi

"Çalıştığım kurum tarafından, herkese açık olan sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımın, çalışma politikasına aykırı olduğu uyarısı aldım. Hesaplarım tamamen kişisel ve Global News çalışanı olarak pozisyonumla hiçbir ilgisi yok. Global News, herhangi bir elektronik parmak izinin itibarını etkilediğini düşünüyor ve bazı konularda tweet atmamı veya bir şeyler yayınlamamı engelleme hakkına sahip olduğuna inanıyor."

Batı medyasında, Filistinlilere karşı büyük empati eksikliği olduğuna dikkati çeken Akhrass, "Görevden alınmam, bugün Batı medyasında Filistin'i destekleyenleri susturmayı amaçlayan bütüncül hareket çerçevesinde değerlendirilmeli. Son olaylarda Filistin'e destek olduğu için işten atılan ilk Filistinli değilim, sonuncu da olmayacağım." diye konuştu.

'İsrail karşı çıkan herkesi 'terörist' olarak niteliyor'

Akhrass, Batı medyasının Filistin'e karşı önyargılı olduğu görüşünü paylaşarak, "Batı medyası tarafsız olduğunu iddia ediyorsa Filistinlileri susturmadan, tehdit etmeden, halkımızın maruz kaldığı bu haksızlığa sessiz kalmamızı istemeden sesimizi duyurmamıza izin vermeli." şeklinde konuştu.

Batı ülkelerindeki Müslümanların, Arapların ve özellikle Filistinlilerin büyük nefret dalgalarına maruz kaldığına işaret eden Akhrass, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elbette bu nefret, bugün tamamen İsrail taraftarı olan Batı yüzünden kaynaklanıyor. İsrail, Filistin'in yanında yer alan, İsrail işgaline ve işlediği suçlara karşı çıkan herkesi 'terörist ve teröristlere sempati duyanlar' olarak niteliyor. Bu durum oldukça tehlikeli. ABD'de Filistin nefretinden kaynaklanan cinayetler işlendiğini gördük. Bu durum, bu ülkelerin vatandaşları olarak güvenliğimizi tehdit eden boyutlara ulaştı."