İstanbul Küçükçekmece’de zemin artı 3 katlı bir bina saat 08.40 sıralarında çöktü.

Kartaltepe Mahallesi’nde bulunan Belediye Caddesi üzerinde bulunan binanın çökmesi üzerine yapılan ihbarla, olay yerine AFAD, itfaiye ve sağlık ekipleri ile emniyet güçleri sevk edildi.

Enkaz altında kalanlar olduğunun belirtilmesi üzerine ekipler arama kurtarma çalışması başlattı.

1 ölü, 2’si ağır 8 yaralı var

Çöken bina park halindeki araçların üzerine yıkılırken, yoldan geçen belediye otobüsünde de hasar oluştu.

Bina çöktükten sonra bir kişinin kendi imkanıyla enkazdan çıktı ve ekiplere içeride kalanlarla ilgili bilgi verdi.

Ekiplerin çalışması sonucu enkazdan ilk etapta kendi imkanıyla çıkan kişiyle birlikte 2'si ağır 7 kişi yaralı kurtarıldı. Daha sonra göçük altında olduğu düşünülen 2 kişiden birinin ise cesedine ulaşıldı. Ekipler, enkaz altında kalan son kişiyi de yaralı olarak kurtardı.

Küçükçekmece'de binanın çökme anı kamerada

Ağır yaralılardan biri 6 aylık bebek

Yaralılar, Özel Biruni Üniversitesi Hastanesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servislerine kaldırıldı.

Hastaneye kaldırılan toplam 8 yaralıdan A.C. isimli 6 aylık kız çocuğu ile S.D'nin hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaralıların durumuna ilişkin bir açıklama yaptı.

Yaralıların hastanede tedavi altına alındığı bilgisini veren Bakan Koca, enkazdan çıkan 2 kişinin tedaviye ihtiyaç duymadığını ifade etti.

İstanbul Küçükçekmece'de Bina Çöktü!

7 yaralı var

İstanbul Valisi Davut Gül, 1988 yılında inşa edilen binanın enkazdan 7 kişinin yaralı olarak çıkarıldığını söyledi.

Yaralılardan 5'i hastanede

Yaralıların durumuyla ilgili olarak açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 yaralının hastaneye sevk edildiğini, 2 kişi için ise tedavi ihtiyacı olmadığını ifade etti.

Bakan Koca, "Olay yerine 15 Ambulans ve 5 UMKE Timi görevlendirilmiştir." dedi.

62213 (2)

Dinleme çalışması yapıldı

Binadaki arama ve kurtarma çalışmalarını tamamlayan ekipler, enkaz altında kalan başka bir kişinin olması ihtimaline karşın dinleme çalışması gerçekleştirdi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan son açıklamada “Küçükçekmece’de çöken binanın enkazında kalan son kişi de yaralın olarak kurtarılmıştır. Olayda 1 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi de yaralanmıştır. Enkazda an itibariyle kalan şahıs bulunmamakta olup, arama kurtarma ekiplerinin enkazda dinleme çalışmaları devam etmektedir.” ifadeleri yer aldı.

"1,5 kat kaçak eklendi, deniz kumu kullanıldı"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, çöken binaya 1,5 katın kaçak çıkıldığını söyledi.

1988’de inşa edilen binanın yapımında deniz kumu kullanıldığının tespit edildiğini söyleyen Bakan Özhaseki, “Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır.” dedi.

Fdghjkl

7 yaralıdan 2'sinin durumu ağır

AFAD, itfaiye ve belediyeye bağlı ekipler enkaz altından 7 kişinin yaralı olarak kurtardı.

7 yaralıdan 2'sinin durumunun ağır olduğu ifade edildi.

İstanbul Valisi Davut Gül, bina enkazında 2 kişinin bulunduğunu söyledi.

Ijngfvghjkl

Binanın zemin katında iş yeri var

İstanbul Valisi Davut Gül, çöken binanın enkazının bulunduğu alana gelip gazetecilere açıklama yaptı.

Binanın giriş katında bir iş yeri olduğu bilgisini paylaşan Vali Gül, bir üst katta büro bulunduğunu, sonraki katlarda ise ailelerin yaşadığını anlattı.

Başsavcı vekili ve savcı ile bilirkişi heyeti görevlendirildi

Özel'den Bahçeli'ye Sinan Ateş ve Cumhur İttifakı yanıtı Özel'den Bahçeli'ye Sinan Ateş ve Cumhur İttifakı yanıtı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, olayla ilgili olarak 1 başsavcı vekili ile cumhuriyet savcısı ve 3 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirildiğini açıkladı.

Bakan Tunç, bilirkişi heyetinin olay yerindeki çalışmalarına başladığını bildirdi.

Enkazdan sağ çıkarıldı, yaşadıklarını anlattı

Küçükçekmece’de çöken binadan sağ çıkan Korkut Yılmaz ise önce hafif bir sarsıntı duyduklarını ardından binanın çöktüğünü anlattı.

“Ben yatakla dolabın dolabın arkasına atmıştım kendimi, sonra geri geri çıktım. Köpeğim vardı. O içeride kaldı. Üst kattaki insanlardan da bazıları çıktı.” diye konuşan Yılmaz, binanın risk taşımadığını söyledi.

Yılmaz, “Alt kat dükkan onun üzerinde ofisim vardı. Bir üst katta da evim vardı. 10 dakika sonra hemen polis ekipleri ve ambulanslar geldi. Ellerim ve bacaklarımda yaralar var. Komşular kıyafet verdiler giydim. Ara kattaydım. Yatakla dolabın arasına girmenin önemini gördüm.” diye konuştu.

Binanın sahibine gözaltı

Binanın sahibinin, başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

Enkaz kaldırma çalışması başladı

Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağı'nın kesişim noktasındaki, henüz belirlenemeyen bir nedenle çöken, 1 kişinin cansız bedeninin çıkarıldığı, 8 kişinin de yaralı kurtarıldığı binanın enkaz alanındaki arama kurtarma çalışmaları tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamada, yaralıların sağlık ekiplerine teslim edildiği aktarılırken, "Arama kurtarma çalışmaları sonuçlandırılmış, enkaz kaldırma çalışmalarına devam edilmektedir." bilgisi verildi.

Editör: Melisa Aykaç