Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, evcil hayvan sahiplerinin, özellikle maliyet açısından, favorileri olarak kedilerden ziyade köpekleri tercih etme eğiliminde olduklarını gösterdi.

Araştırmada yer alan Dr. Peter Sandøe, “İnsanların kedilerine, köpeklerine olduğundan çok daha az harcama yapmaya istekli olduklarını bulduk” dedi.

Bilim insanları; Birleşik Krallık, Avusturya ve Danimarka’da 2.000’den fazla kişinin evcil hayvan sahibi davranışlarını araştırdı.

Her üç ülkedeki evcil hayvan sahipleri, köpeklere daha fazla yatırım yaparken Danimarkalılarda büyük farklar olduğu gözlemlendi.

Araştırmaya göre “Her ülkede, kedi sahiplerinden daha fazla köpek sahibi belirli bir miktarın üzerinde harcama yapmaya istekliydi, ancak Danimarka’da Birleşik Krallık ile karşılaştırıldığında farklar çok daha belirgindi.” denildi.

Kültürel faktörlerin önemi

Sandøe açıklamalarına, “Aradaki farkın muhtemelen hayvanların evde sahipleriyle çok fazla zaman geçirip geçirmediği de dahil olmak üzere kültürel faktörlere bağlı olduğunu görüyoruz. İnsanların, köpekleriyle karşılaştırıldığında kedilerine ne kadar önem vereceği konusunda doğal bir sınır yok gibi görünüyor.” şeklinde devam etti.

Son araştırmalar ayrıca kedi sahiplerinin, köpek sahiplerine göre daha keskin entelektüel yetenekleri olduğunu da ortaya çıkardı.

2022’de yapılan şaşırtıcı bir araştırmaya göre de, Y kuşağının çoğunun evcil hayvanlarını kendi aile üyelerinden daha çok sevdiği ortaya çıktı.