Yayınlanan 47 saniyelik bir videoya göre, Avustralyalı rapçi J-Milla, 1 yaşındaki kızının odasına yer alan bebek monitöründe yabancı bir adamın sesini duyarak dehşete kapıldı.

Rapçi J-Milla ve partneri Poppy Radbone, bebek monitörlerine erişen bilgisayar korsanları konusunda ebeveynleri uyardı.

Çiftin geçen hafta yayınlandığından bu yana 1,2 milyondan fazla izlenme sayısına sahip olan TikTok videosunda “Biri bebek monitörümüzü hackledi ve 1 yaşındaki bebeğimizle konuşuyordu” diye yazıyor.

Birinin bebek monitöründe, küçük çocuklarıyla konuştuğunu gören Radbone, “Kızımızın yatakta ağladığını duyabiliyoruz. Bir dakika sonra, bu kimliği belirsiz adam onunla konuşmaya başlıyor.” diyerek yaşadıkları dehşeti anlattı.bebek-monitoru2

Ebeveynleri uyardılar

Ebeveynlere dikkatli olmalarını tavsiye eden çift, bu monitörlerin hacklenebildiğini ve izlenebildiğini söyledi.

Videoyu izleyen kullanıcılar ise mahremiyet ihlalinin sorumlusunun Wi-Fi özelliği olabileceğini söyledi.

Bir sosyal medya kullanıcısı, “Bu, Wi-Fi bebek monitörlerinde çok yaygın bir sorundur. Wi-Fi gerektirmeyen bir bebek telsizi alın” tavsiyesinde bulunurken bir başkası da “Evet bana da oldu. Ben odadayken birisi onu izliyordu!” dedi.

Daha önce de oldu

Depremin vurduğu 10 ilde sağlığa erişim uygulamalarının süresi uzatıldı Depremin vurduğu 10 ilde sağlığa erişim uygulamalarının süresi uzatıldı

Bu olay, ilk bebek telsizi hackleme iddiası değil. Yılın başlarında TikTok’ta 409 binden fazla takipçisi olan bir anne, Owlet bebek telsizlerinin ele geçirildiğini ve bir yabancının oğluyla konuştuğunu iddia etmişti.

2019’da da Seattle, Washington’daki bir aile, bir yabancının “saldırıya uğramış” bir bebek telsizi aracılığıyla kızlarını izlediğinde ve onunla iletişim kurduğunda ısrar etmişti.