İstanbul'da taksiciler öldürülen meslektaşları için toplandı İstanbul'da taksiciler öldürülen meslektaşları için toplandı

Adana'nın Kozan ilçesinde, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından Büyük Birlik Partisi (BBP), seçim sonuçlarına yönelik itirazlarını dile getirdi.

'Seçilme şartlarını yerine getirmiyor'

BBP'nin Kozan Belediye Başkan adayı Gürdal Topal, beraberindeki parti mensuplarıyla birlikte Kozan İlçe Seçim Kurulu'na giderek, kesin olmayan sonuçlara göre Kozan Belediye Başkanı seçilen Cumhur İttifakı'nın MHP'li adayı Mustafa Atlı'nın seçilme şartlarını yerine getirmediği iddiasıyla itiraz dilekçesi sundu.

İtiraz dilekçesinde, Mustafa Atlı'nın kamu bankası yöneticisi olduğu ve görevinden 1 Aralık 2023 saat 17.00'den önce istifa etmediği gerekçesiyle adaylığının düşürülmesi gerektiği savunuldu.

'Bu süreci takip edeceğiz'

Topal, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, 31 Mart seçimlerinde ekibiyle birlikte yoğun bir çaba sarf ettiklerini ve aldıkları 19 bin 636 oya sahip çıkacaklarını belirtti.

Mustafa Atlı'nın adaylığına itiraz ettiklerini dile getiren Topal, şunları kaydetti: "Mustafa Atlı'nın seçilme şartlarını yerine getirmediğini biliyoruz. Devlet memurluğundan ve ticaret odası üyeliğinden istifa etme şartını yerine getirmediği için Kozan İlçe Seçim Kurulu'na itirazımızı yaparak dilekçemizi verdik. Yüksek Seçim Kurulu'nun kararına göre 1 Aralık 2023 saat 17.00'den önce devlet memurlarının ve kamu çalışanlarının, kamu bankalarında görev yapanların istifa etmesi gerekiyordu. Sayın Atlı'nın da 31 Ocak'ta istifa ettiğini gördük. Bu şekilde seçilme şartlarının uygun olmadığını gördük, itirazımızı yaptık. Durumu adalete teslim ettik. Bu süreci takip edeceğiz."

Topal, başvurularının kabul edildiğini ve dilekçelerinin 2 gün içerisinde değerlendirileceğini öğrendiklerini belirtti.

Ayrıca, geçersiz oyların yüksek olması nedeniyle yeniden sayılması için başka partilerin de başvuruda bulunacağını ekleyen Topal, Mustafa Atlı'nın kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 28,05 oy alarak Kozan Belediye Başkanı seçildiğini hatırlattı. BBP adayı Gürdal Topal ise kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 25,31 oy almıştı.