Milli sporcumuz Necmettin Erbakan Akyüz geçtiğimiz yıl aralık ayında İstanbul'da düzenlenen Avrupa Wushu Kung Fu Şampiyonası'nı kazandı.

Filistin bayrağı ile Dabke dansı

Akyüz, daha sonra kürsüde Filistin bayrağı açtı ve Filistin halk oyunu 'dabke' dansı yaptı. Akyüz bu anları, sosyal medya hesabından paylaştı.

'Şampiyonluğunu elinden alırız' tehdidinde bulundular

Yaşananların ardından konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Akyüz, Filistin'e verdiği destek nedeniyle Avrupa Wushu Kung Fu Federasyonu tarafından şampiyonluğunun geri alınabileceğine yönelik tehdit edildiğini söyledi

Akyüz, konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir video paylaştı.

Hakkında bir de soruşturma açan Avrupa Wushu Kung Fu Federasyonu'na çektiği video ile tepki gösteren Akyüz şu ifadeleri kullandı:

"Soruşturma açmak, şampiyonlukları almak, ceza vermek... Dünya, Avrupa ne şampiyonluğum varsa elimden alın. Beni bunlarla korkutup geri adım attırabileceğinizi düşünüyorsanız, aklınızı peynir ekmekle yemişsiniz gerçekten. Bebek katillerine karşı yapmış olduğum protestoyu kalkıp, 'bizim değerlerimize aykırı böyle şeyler' diyerek soruşturmak açmak. Senin değerin yok. Ne değeri? Ne vicdan, ne insanlık, ne haysiyet... Hiçbir şey yok sizde. Aşağılıksınız! Aşağılık bile değilsiniz, seviyeniz bile yok sizin. Almazsanız da, ceza vermezseniz de adam değilsiniz ulan!. Dünya şampiyonluğundan daha gurur verici bir şekilde taşıyacağım o cezayı."

Dursun Özbek: Konya’da da kazanacağız Dursun Özbek: Konya’da da kazanacağız

Milli sporcu Necmettin Erbakan Akyüz konuya ilişkin A Haber'e açıklamalarda bulundu.

Avrupa'nın ikiyüzlülüğünü ortaya koyan Akyüz, "Orada Filistin bayrağı değil de İsrail bayrağı açmış olsaydım. Avrupa Federasyonu bana bu cezayı vermezdi" ifadelerini kullandı.

Akyüz şunları söyledi:

"Soruşturma açıldığı haberini ben biraz geç aldım. Resmi açıklama yapılalı birkaç ay olmuş. Avrupa Federasyonu'nun resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre "bu kürsüde ödül töreninde yapılmış olan protestoların bizim değerlerimize ve standartlarımıza aykırı olduğu hususunda kapsamlı bir iç soruşturma başlattık" şeklinde bir açıklama yapmışlar.

"Kariyerime bir şey olmasın fikriyatı ile duramazdım"

Soruşturma ile ilgili sonuç ne olabilir? diye biraz ele almak lazım. Daha önceden yaşadığım bir olay gibi men edilebilirim. Şampiyonluklar geri alınabilir. Lakin ben burada bu hareketi yaparken şampiyonluklarımın da elimden alınmasını ve spordan men edilmeyi göze alarak böyle bir hareket yaptım. Çünkü ben orada spor yaparken birçok çocuk bırakın spor yapmayı okula bile gidemiyor. Başıma ne zaman bomba dönüşecek? diye hesabını yapıyor. Ben kalkıp kariyerime odaklanıp aman kariyerime bir şey olmasın fikriyatı ile duramazdım, tepkimi ortaya koydum. Tepkimi ortay koyarken de böyle bir şey yaşanacağını zaten tahmin etmiştim.

İsrail bayrağı açmış olsaydım bana bu cezayı vermezdi

Orada Filistin bayrağı değil de İsrail bayrağı açmış olsaydım. Avrupa Federasyonu bana bu cezayı vermezdi. Zaten ilk tepki İsrail'den geldi. İsrail şampiyonalığa gelmedi ama tabii şampiyonluğun çok sıkı takipçisi olmuştu. Ben ilk kürsüden "terörist İsrail" şeklinde bağırdığım videoyu sosyal medya hesabından paylaşmıştım. Belçikalı Federasyon Başkanı bunu silmem gerektiğini bizim başkan federasyon başkan vekilimiz ki babam Abdurahman Akyüz yoluyla iletmesini istedi. Babama, "Necmettin kaldırsın o videoyu" dedi.