12 Aralık 2023'de bütçe görüşmeleri sıralarında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda açıklama yaptıktan sonra kürsüden inerken kalp krizi geçirerek yere düşen Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'e ilk müdahaleyi İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Operatör Doktor Turhan Çömez yapmıştı. 2 günlük hayata tutunma mücadelesinin ardından bugün hayatını kaybeden Bitmez'e ilişkin konuşan Çömez Meclis'te yaşanan o anları da anlattı.

İlk dakikalarda elinde stetoskp olmadığını belirten Çömez, "Kalbini dinledim ve maalesef kalp atımlarını duymadım o esnada bunun bir kalp krizi olduğunu anlamıştık. O anda hemen kalp masajına başladık, o esnada istediğimiz ekipmanlar vardı ama yeterince temin edemedik tartışma konusu değil ekipmanlar olsaydı kader değişmezdi ama bu gerçeğin çizmek önemli" dedi. Bu konuyu Meclis Başkanına da ilettiğini de belirtti. 

Ambulansa binene kadar Bitmez'in yanında olduğunu anlatan Çömez, "Çok ağır bir kalp krizi olduğunu ne olursa olsun geri dönüşü mümkü görünmüyordu. Bu tür kalp krizleri altta yatan faktörlerin üzerine ortaya çıkar bir sorun vardı kalp damarlarında bunu ailesinden öğrendik" dedi. 

Çömez'in açıklamasının tamamı şu şekilde;

Ağırdı durumu fakat buna rağmen orada yapabilecek şüphesiz şeyler vardı hastaneye kalbi çalışarak ulaşabildi ancak tıbbi olarak geri dönmesi çok mümkün bir vaka değildi. 

Bilkent Şehir Hastanesi'nde Kardiyoloji bölümünde yapılan müdahale son derece yerinde bir müdahaleydi. Bu bölümde çalışan hocalarına teşekkür ediyorum büyük bir çaba harcadılar. Bu tür altta yatan sebeplerin üzerine emosyonel stres dediğimiz ağır atmosfer ve gerginlik bu işi tetikledi. Bizler inançlı insanlarız kadere inanıyoruz değişmeyeceğiniz biliyoruz. Tıbbi olarak buna bir değerlendirme yorum yapmamız gerekirse salonda yükselen tansiyonun ve çok yoğun eleştirilerin bir tetikleyici olmuş olabileceğini br hekim olarak vurgulamak istiyorum.

Çömez, Sadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'in Meclis'te yaptığı konuşamaya ilişkin de şu açıklamayı kaydetti;

"Ben bir soru önergesi verdim ve bu bilgiyi yurt dışı kaynaklarında okudum. İncirlik'ten kalkan ABD uçakları silahları önce Güney Kıbrıs'taki İngiliz üssüne oradan İsrail'e gidiyor. Soru önergesi verdim. Bana lütfen söyleyin İncirlik'ten savaş başladığı andan itibaren kalkan uçakların sayısını bana verin dedim, veremediler, veremezler. Çünkü soru işaretleri ile dolu. Bizim sorduklarımızı duymak istemiyorlar temel sorun bu. Kulak kabartsa ve deseler ki Hasan Bey bir şeyler söylüyor. AK Parti sıralarında en büyük öfkeyi, kızgınlığı tetikleyen neydi biliyor musunuz? Hasan Bey bir fotoğraf koydu: Sayın Erdoğan'ın Yahudi cesaret ödülü aldığını gösteren bir fotoğraftı. Bu salonda krizi başlattı, gerginliği tetikleyen bu fotoğraf oldu.

Merhum Hasan Bitmez hiç geri adım atmadı çok net ve kararlı bir şekilde inandığı ve bildiği gerçekleri hem parlamento ile hem milletimiz ile büyük bir cesaret ile paylaştı." ifadelerini kullandı.

Naci Görür'den Bursa açıklaması: Gemlik Fayı üzerinde stres birikiyor Naci Görür'den Bursa açıklaması: Gemlik Fayı üzerinde stres birikiyor