Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, “14 Mart Tıp Bayramı” gününde başlatılan eylem hakkında “Topluma Çağrımızdır” başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

“Bizlere ‘Giderlerse gitsinler’ diyenler…”

“Bugünü bayram tadında geçirmemiz gerekirken, ne yazık ki yine emeğimiz için, sağlığımız için alanlarda olmak, G(ö)REV’de olmak düştü bizlere.” cümleleriyle başlayan açıklamada, eylemin hastanelere, toplum sağlığına sahip çıkmak ve sağlıklı bir gelecek için düzenlendiği belirtildi.

Salgında fedakârca çalışan hekimlerin, sağlık çalışanlarının çalışmaları sayesinde çok daha fazla can kaybı olmasının önlendiği belirtilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devlet hastanelerinden istifa eden doktorlara yönelik olarak söylediği “Varsın gidiyorlarsa gitsinler” sözüne de atıfta bulunuldu.

Açıklamada, “Bizlere ‘Giderlerse gitsinler’ diyenler, salgında hastalanan, yaşamını yitiren meslektaşlarımıza dahi saygı duymayanlardır.” denildi.

Basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Meslek onurumuzun en değersiz hale getirildiği dönemdeyiz”

“Bilinmelidir ki biz, bunca emeği ve çabayı, birileri hastaneleri özelleştirsin, zenginleri daha da zengin etsin diye değil, topluma karşı sorumluluğumuz için gösterdik, gösteriyoruz. Ancak bu çabalarımızın karşılığı artık daha fazla yoksulluk sınırının bile altında maaşlarla çalıştırılmak, şiddete uğramak, kötü eğitim, kötü çalışma koşulları, emeklilik ve gelecek kaygısı da olmamalı.

Bakan Koca duyurdu: Sağlıkçıların özlük hakları devreye giriyor Bakan Koca duyurdu: Sağlıkçıların özlük hakları devreye giriyor

Geldiğimiz noktada sağlık sisteminin artık tıkandığı herkes tarafından görülmektedir. Toplumun sağlığı her geçen gün daha kötüye gitmekte, sağlığa ulaşım ise güçleşmektedir. Sağlık sistemi sürdürülemez durumdayken bizler, sağlıkta şiddet ve malpraktis tehdidi altında, düşük ücretlerle ve ağır iş yüküyle çalışmak zorunda kalmaktayız. Meslek onurumuzun ve emeğimizin en değersiz hale getirildiği dönemdeyiz.

2021 yılının ekim ayından bu yana “Emek Bizim Söz Bizim” eylem süreciyle çalışma koşullarımız, ekonomik haklarımız, sağlıkta şiddet ve toplumun sağlık hakkı için Beyaz eylemler ve G(ö)REV’lerle sorunlarımızı dile getirmeye çalışıyoruz. 14-15 Mart’ta da “Emek Bizim Söz Bizim; Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde” diyerek Büyük G(ö)REV’de olacak, bizleri duymazdan gelenlere sesimizi bir kez daha, çok daha güçlü duyuracağız.”

Bakımları devam edecek olan hastalar

Açıklamada, 14 ve 15 Mart günlerinde, acil hastaların, diyaliz hastalarının, acil gebelerin, yoğun bakım hastalarının ve kanser hastalarının bakımlarının aksatılmayacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca, COVID-19 veya COVID-19 şüphesiyle sağlık kurum ve kuruluşlarına yapılacak başvuruların geri çevrilmeyeceği, poliklinik ve klinik tedavilerine devam edileceği kaydedildi.

“Bugün sağlık kurum ve kuruluşlarına lütfen başvurmayın”

Açıklamada topluma da bir çağrıda bulunularak, “Biliyoruz ki toplumun sağlığı, ancak bizim sağlığımız ile mümkün olabilecektir. Bu yüzden 14 Mart Tıp Bayramı’nda ve 15 Mart tarihinde belirttiğimiz hususlar dışında sağlık kurum ve kuruluşlarına lütfen başvurmayın. Sağlık hakkı mücadelemizde bizleri yalnız bırakmayın.” ifadeleri kullanıldı.

Disiplin soruşturması talimatı

Sağlık Bakanlığı ise, İl Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği genelge ile eyleme katılan sağlık çalışanları hakkında disiplin soruşturması başlatılması talimatı verdi.