Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 3 Ocak'ta (2024) Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesince verilen ikinci ihlal kararının hukuki değeri olmadığını, bu bağlamda Anayasa'nın 153/6. Maddesi kapsamında uygulanabilecek bir kararın olmadığını söyleyerek Anayasa Mahkemesi'nin kararına uyulmamasına karar verdi.

İsrail, şimdi de Lübnan'ı vuruyor İsrail, şimdi de Lübnan'ı vuruyor

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Genel seçimlerde Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay hakkında AYM'nin ikinci kez verilen ihlal kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Başkan Akarca ve beraberindeki heyet, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı'na bugün bir ziyaret gerçekleştirdi. Akarca, ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

'DERİN GÖRÜŞ AYRILIKLARIMIZ VAR'

Bir gazetecinin "Anayasa Mahkemesinin son kararıyla ilgili bir ikilem var, bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Akarca, "Anayasa Mahkemesiyle bu sadece son olayla ilgili olarak ortaya çıkmış bir problem değil. Yani aşağı yukarı 5-6 yıldır süregelen bireysel başvuru yolunun incelenmesindeki yorum farklılığından ve Anayasa'nın durumundan kaynaklanan ve ciddi anlamda derin görüş aykırılıklarımız olduğu bir gerçek." ifadelerini kullandı.